Japonya F-15’lerini satıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, daha fazla F-35 almak için F-15J tipi savaş uçaklarını satmaya karar verdi. Toplamda 100 uçağın satılması bekleniyor. Uçaklar için en büyük müşterinin ise ABD olduğu söylentiler arasında. Elden çıkacak 100 F-15 yerine ise ilave 100 adet F-35 alınması planlanıyor.

ABD dışında ki en büyük F-15 kullanıcısı olan Japonya’nın bu kararı ise uzmanlar tarafından tartışma konusu oldu. Her ne kadar F-35’lerle hava-hava görevleri yapılabiliyor olsa da F-15 gibi güçlü bir uçak tipinin bir anda 100 adet azalacak olması akıllarda soru işaretleri meydana getirdi.

STM Banner

Toplamda 200 adet F-15 uçağına sahip olan Japonya, bu uçakların büyük kısmını ABD lisansı altında kendisi üretti. İlk uçak 1980 yılında envantere alınmasına karşın ilerleyen yıllarda uçaklara yapısal ve aviyoniksel modernizasyon programları uygulandı. Japon yetkililer uçakların günümüz muharebe koşullarına uygun olduğunu ifade ediyor.


Kaynak: nationalinterest.org

  Sarsılmaz

3 Yorum

 1. Bence bu ucaklar F35 lerden daha iyi en azından düşmüyorlar fiyatıda makulsa 100 tane F35 yerine 100 tane F15 alırım daha iyi
  Dost düşman tanıma coodlarını veriyorlarmı
  Kendi silah sistemlerimizi entegre edebiliyormuyuz
  Bakımını biz yapabiliyormuyuz
  Ucağın parcalarını kendimiz üretebiliyormuyuz
  Pilot eğitimi ve teknik personal eğitimi
  Yani iş ucağı almakla bitmiyor kendin üretmezsen dert alıyorsun aslında paranla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu