Japonya Kendi İHA’larını Üretmeyi Planlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, insansız hava aracı (İHA) geliştirme çalışmalarına başlıyor. İHA’lar ABD ile ortaklaşa olarak geliştirilecek.

Japon Nikkei gazetesinin özel haberine göre Japonya, ABD ile ortaklaşa bir şekilde savaş uçaklarına eşlik edecek bir İHA geliştirmeyi planlıyor. Amaç, Japon hava sahasını güçlendirmek ve caydırıcılığı artırmak.

STM Banner

İHA’ların görevi ise düşman uçaklarının ve füzelerinin erken tespiti olacak. Japonya aynı zamanda bu İHA’lara füze entegre etmeyi de düşünüyor. Entegre edilen füzelerle düşman hava araçlarının ve füzelerinin imha edilmesi düşünülüyor.

Geliştirme kapsamında prototip İHA’nın 2025 mali yılına kadar hazır olması bekleniyor. İlk parti İHA’ların ise 2026 mali yılından itibaren uçmaya başlaması hedefleniyor.

Loyal Wingman Benzeri İHA

İHA’lar yapay zeka (AI) ile donatılacak ve savaş uçaklarının önünde otonom olarak uçacak. Japon İHA’ları pilotlardan veya uzak bir komuta merkezinden talimat alacak ve yapay zekanın arazi ve hava koşulları değerlendirmesine göre uçacak.

Japon Öz Savunma Kuvvetlerinin envanterinde halihazırda ABD üretimi Global Hawk İHA’lar yer alıyor ancak bu İHA’lar yalnızca gözetleme görevleri icra edebiliyor.

Japonya aynı zamanda 2035 yılına kadar envanterindeki ana savaş uçağı olan F-2’nin yerine bir savaş uçağı geliştirmeyi de hedefliyor. Geliştirilen İHA’ların yeni savaş uçaklarıyla entegreli bir şekilde çalışması bekleniyor. 2035 yılı aynı zamanda Çin’in askeri modernizasyon programı için hedef olarak belirdiği tarih. Japonya, bu yüzden hızlı bir şekilde askeri modernizasyonunu gerçekleştirmeye çalışıyor.

Başlangıç olarak üretilmesi planlanan İHA sayısı 100 olarak belirtiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Japonya, Savaş Uçağı ve Füze İhracatlarına İzin Verecek


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Nikkei

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu