FCAS Programı En Az 10 Yıl Daha Gecikecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Geleceğin Muharebe Hava Sistemi (FCAS) programı en az 10 yıl sarkacak. Açıklama Dassault Aviation CEO’su Éric Trappier’den.

Fransız BFM TV kanalına bir röportaj veren Trappier’e göre FCAS programında hedeflenen 2040 yılında 10 yıllık bir sarkma yaşanacak.

STM Banner

“Bize göre 2040 yılı çoktan ortadan kalkmış durumda. Müzakereler daha uzun sürecek. Bu yüzden 2050’li yıllara bıraktık.”

Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) Direktörü Joël Barre’ye göre ise Almanya ve Fransa arasındaki sorunların mutlaka çözülmesi gerekiyor.

“Umuyorum ki gelecek haftalarda bu durumdan çıkmayı başarabiliriz. Mevcut durum sonsuza dek süremez. Daha önce başlayan hazırlık çalışmalarını hayata geçirmeliyiz. . Yönetişim ve endüstriyel organizasyonun etkinliği tanımlanmış bir yöneticiye sahip olmak ve en yetkin, en iyi uzmanlığa sahip olması daha iyidir. Ve bu da Dassault firmasıdır.”

Programdaki ana sorun ise proje yönetimi konusunda. Alman Airbus, Fransız Dassault ile yönetimi paylaşmak istiyor. Fransız Dassault firması ise bunu kesinlikle reddediyor.

“İş birliği konusunda bir anlaşmazlık var. Mesele Eurodrone programında Airbus ana yüklenici, Dassault ise alt yüklenici. Bir anlaşma bekliyoruz fakat Avrupa savunması konusunda da endişeliyiz.

Almanya dahil pek çok Avrupa ülkesinin ABD ile F-35 anlaşması imzalamasından dolayı üzgünüz.”

FCAS Programı

FCAS programının amacı, 2040’tan itibaren Alman-İspanyol üretimi Eurofighter ve Fransız üretimi Rafale savaş uçaklarının yerini insanlı ve insansız olacak şekilde hava platformlarının alması.

“Sistemler sistemi” olarak adlandırılan FCAS programı kapsamında Dassault, delta kanat tasarımına sahip radar görünürlüğü düşük savaş uçağı üzerinde çalışırken Airbus ise İHA (MALE) ve muharebe bulut sistemi adlı ve yapay zekâ uygulamalarını mümkün kılacak ultra hızlı iletişim ağı sistemleri üzerinde çalışıyor. Sistem genel olarak birlikte çalışabilir. Görev uçakları, uydular, NATO sistemleri ve kara ve deniz muharebe sistemleri ile daha geniş bir çevrede sürekli olarak bağlantıda olacak.

Program kapsamında geliştirilmesi beklenen diğer sistemler arasında ise sürü İHA’lar, uydular, yer kontrol istasyonları, siber güvenlik sistemleri, yapay zeka sistemleri, ikmal uçakları ve gelecek nesil havadan erkan ihbar ve kontrol uçakları yer alıyor.

FCAS
FCAS

2017 yılında ilk kez Alman Şansölye Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından dile getirilen program, yıllar boyunca pek çok siyasi fikir ayrılığı ve şirketler arasında anlaşmazlıklardan dolayı aksamalara uğradı.

FCAS projesi, İngiltere önderliğinde oluşturulan İsveç ve İtalya’nın da katılım sağladığı BAE Systems’e ait Tempest savaş uçağı programının karşısında rakip olarak yer alıyor.

Anlaşmazlıklar Sürüyor

Trappier, Airbus’ın programda daha fazla iş yüküne sahip olmasını kabul ettiklerini fakat görüşmelerin başarısız olması halinde Dassault’un “B Planı” da olduğunu da belirtmişti.

Programda Almanya’yı temsilen Airbus, Fransa’yı temsilen Dassault ve İspanya’yı temsilen ise Indra firmaları yer alıyor.

Motor konusunda ise Fransa’dan Safran, Almanya’dan MTU Aero ve İspanya’dan ITP (Rolls-Royce iştiraki) ile müzakereler sürüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Dassault Aviation ve Airbus FCAS için anlaşmaya vardı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, BFMTV

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu