Japonya ve Avustralya Arasında Savunma Paktı İçin İmzalar Atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya ve Avustralya arasında yıllardır hazırlıkları ve müzakereleri süren savunma paktı için imzalar atıldı.

Sanal ortamda gerçekleştirilen imza töreninde imzaları Avustralya Başbakanı Scott Morrison ve Japonya Başbakanı Fumio Kishida attı.

STM Banner

Avustralya; Tayvan üzerindeki baskısı, bölgede seyrüsefer özgürlüğü ve ticaret anlaşmazlıkları da dahil olmak üzere Çin ile ilgili endişeleri karşısında savunma bağlarını güçlendirmek için Japonya, Hindistan, ABD ve İngiltere ile birlikte çalışmaya devam ediyor.

Japonya’nın bir ülke ile ilk defa imzaladığı anlaşma olan Karşılıklı Erişim Anlaşması (RAA), Avustralya ve Japon ordularının savunma ve insani yardım operasyonlarında birbirleriyle sorunsuz çalışmasına olanak tanıyacak.

Karşılıklı Erişim Anlaşması (RAA)

Morrison: “Japonya, özel stratejik ortaklığımızın gösterdiği gibi Asya’daki en yakın ortağımızdır, Avustralya’nın bu türden tek ortaklığı – hukukun üstünlüğüne, insan haklarına, serbest ticarete ve özgür ve açık bir Hint-Pasifik’e bağlı iki büyük demokrasi arasında ortak güvene dayalı eşit bir ortaklık.

RAA, karmaşık ve hızla değişen bir dünyada gelişmiş savunma ve güvenlik iş birliği için yeni bir sayfa açan, sizin ve benim çok iyi anladığımız bir şey, dönüm noktası niteliğinde bir anlaşmadır.”

Kishida ise anlaşmanın bir dönüm noktası niteliğinde olduğunu teyit ederek Japonya-Avustralya ilişkilerinin diğer ülkelerle savunma iş birliği için bir model olarak kalmaya devam edeceğini belirtti.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida
Japonya Başbakanı Fumio Kishida

Morrison, aynı zamanda Japonya ile daha güçlü bağlara ihtiyaç olduğunu vurguladı. Japonya, ABD ile Washington’un bölgesel güvenliğin temel taşı olarak tanımladığı bir ittifakın parçası olarak Japonya ve çevresinde savaş gemileri, savaş uçakları ve binlerce askeri üs kurmasına izin veren bir kuvvetler statüsü anlaşmasına sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: Japonya, Denizaltı Filosuna Uzun Menzilli Seyir Füzesi Kazandırma Peşinde


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu