İŞBİR, TCG İSTANBUL için teslimata hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İŞBİR Elektrik Sanayi A.Ş., ilk İSTİF Sınıfı Firkateyn olan TCG İSTANBUL (F-515) için 750kVA gücündeki dizel jeneratör setlerinin fabrika kabul testlerini tamamladı.

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında dört adet ADA Sınıfı Korvet’in üretimini tamamlayan Türk savunma sanayii, projenin ikinci fazına geçmiş durumda. Bu doğrultuda STM Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde, ilk İSTİF Sınıfı Firkateyn olan TCG İSTANBUL’un üretim faaliyetleri devam ediyor. Azami yerlilik oranına sahip olacak İSTANBUL Firkateyni’nin, 2023 yılında Türk Donanması’na teslim edilmesi planlanıyor.

STM Banner

Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketlerinden İŞBİR, TCG İSTANBUL Firkateyni için ürettiği dizel jeneratör setlerinin fabrika kabul testlerini gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak şirketten yapılan açıklamada, “STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin ana yükleniciliğini üstlendiği projenin 750 kVA gücündeki 4 adet dizel jeneratör setlerinin fabrika kabul testleri başarıyla tamamlanmıştır.” ifadelerine yer verildi.

MİLGEM 5,6,7 ve 8’inci Gemiler: İSTİF Sınıfı Firkateynler

MİLGEM Programı’nın ikinci fazını oluşturan ve Türk Donanması için dört adet firkateynin üretileceği ‘İSTİF Sınıfı Fırkateyn’ Projesi (MİLGEM 5,6,7 ve 8’inci gemiler) kapsamında ise 23.01.2021 tarihinde önemli bir aşama kaydedildi. Üretimi gerçekleştirilen ilk İSTİF Sınıfı Fırkateyn, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılım sağladığı tören ile denize indirildi. TCG İSTANBUL Fırkateyni’nin, 2023 yılı içerisinde Türk Donanması’na teslim edilmesi hedefleniyor.

MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateynler, ADA Sınıfı Korvetlere göre çok daha yüksek yerlilik oranına sahip olacaklar.

TCG-İSTANBUL-Fırakteyni

İSTİF Sınıfı Firkateyn Teknik Özellikler

Tam Boy:113.2 metre
Su Hattı Boyu:105.2 metre
Azami En:14.40 metre
Draught:4.05 metre
Deplasman:3000 ton
Azami Hız:20+ knot
Ekonomik Hız:14 knot
Seyir Siası:5700nm (14 knot)
Ana Tahrik Gücü:CODAG (2x Saft + CPP Pervanesi)
Yardımcı Makineler:4x Dizel Jeneratör
Helikopter Platformu:2x S-70 SeaHawk (Birisi hangarda)
Gemi Vasıtaları:2x RHIB
Yaşam Mahali:123 Personel

Önerilen İçerik: ABD’den Türkiye’ye Mk41 VLS ambargosu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu