Japonya’dan 23 milyar dolarlık dev F-35 siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) satışını içeren olası bir yabancı askeri satış (FMS) faaliyetini onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu yabancı askeri satış; 63 adet F-35A Konvansiyonel Kalkış ve İniş (CTOL) tipi savaş uçağını, 42 adet F-35B Kısa Kalkış ve Dikey İniş (STOVL) tipi savaş uçağını, 110 adet Pratt and Whitney F135 motorunu, Elektronik Harp sistemlerini, Komuta, Kontrol, İletişim, Bilgisayar, İstihbarat, Navigasiyon ve Dost – Düşman Tanımlama (IFF) sistemlerini, Otonom Lojistik Bilgi Sistemini (ALIS) ve ek birtakım ekipmanları içeriyor. Toplam tahmini değeri 23.11 milyar ABD Doları olacağı satış kapsamında ana yükleniciler, Lockheed Martin ve Pratt and Whitney olacak.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD tarafından yapılan açıklamada, “Önerilen uçak ve destek hizmetleri satışı, Japonya’nın operasyonel uçak envanterini artıracak ve havadan havaya / havadan karaya kendini savunma yeteneğini artıracaktır. Japon Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nin F-4 uçakları, F-35’ler envantere girdiğinden dolayı hizmet dışı bırakılıyor. Japonya bu uçakları silahlı kuvvetlerine adapte etmekte zorluk çekmeyecek.” ifadelerine yer verildi.

Bugüne kadar 42 adet F-35 siparişi bulunan Japonya, Aralık 2018’de yaptığı açıklama ile F-35 siparişini 147’ye çıkartacağını açıklamıştı. Bu sipariş ile birlikte Japonya’nın F-35 siparişi sayısı resmen 147 oldu. Japonya, 105 adet F-35A ve 42 adet F-35B teslim alacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Dön baba dönelim,hacılara gidelim hesabı ,mümkün olan her yerde tekrar edeceğim : Hangi akl-ı evvelin işiydi bu belayı başımıza sarmak ? Zararın neresinden dönsek kardır. Bu F-35 sevdası bitmeli.Belki LPD’ler için cüzi miktarda olmak şartıyla istisnai bir izin verebilirim. Beyler,çok uyuduk,iş başa düştü. MMU’da yalpalama olmamalı. Adımız Hıdır,uçağımız MMU’dur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu