Japonya’dan 3.29 milyar dolar değerinde dev SM-3 alımı

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Japonya’ya 73 adet SM-3 satışını içeren ve yaklaşık değeri 3.295 milyar dolar olan olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Söz konusu satış; 73 adet Standart Füze-3 (SM-3) Blok IIA Füzesini, Mk29 kitlerini ve birtakım lojistik destek hizmetlerini içermekte. Anlaşma kapsamında ana yüklenici firma, ABD merkezli Raytheon firması olacaktır.

STM Banner

ABD Dışişleri Bakanlığından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bu önerilen satış, Asya-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan büyük bir müttefikin güvenliğini artırarak, ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir. Japonya’nın güçlü ve etkili bir kendini savunma yeteneğinin geliştirilmesine ve sürdürülmesine yardımcı olmak, ABD’nin ulusal çıkarları için çok önemlidir” ifadelerine yer verildi.

SM-3 Blok IIA Füzei, AEGIS ile donatılan destroyerlerde veyahut kara konuşlu AEGIS ASHORE merkezlerinde, balistik füzelerin imhası için kullanılmaktadır. Azami menzili 2.500 kilometre olan füze, 13.2 Mach hızla seyretmekte ve çok yüksek irtifalarda görev yapabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu