Japonya’dan ABD’ye Patriot ihracatı: Denklem terse döndü

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, ABD’ye Patriot Hava Savunma Füzesi ihracatı gerçekleştirecek. Japonya tarafından lisans altında üretilen füzeler, ABD tarafından üçüncü ülkelere ihraç edilecek.

Japon hükümeti, savunma ihracatına ilişkin kuralları Cuma günü itibariyle güncelleyerek lisans altında üretilen füzelerin ve diğer ekipmanların patent sahiplerinin bulunduğu ülkelere sevkiyatına izin verme kararı aldı.

STM Banner

Japonya ayrıca alıcı ülkelerin, Ukrayna ve İsrail gibi silahlı bir çatışmaya aktif olarak dahil olanlar hariç olmak üzere, önceden onay alarak üçüncü bir ülkeye ekipman transfer etmesine de izin verecek. Bu durum Washington’un Kiev’e doğrudan Japon yapımı Patriot füzeleri göndermesine izin vermese de, Ukrayna’ya Amerikan yapımı silahlar tedarik etmeye devam etmesi için daha fazla alan sağlayacaktır.

İlk adım olarak, Japonya Ulusal Güvenlik Konseyi’nin bu yılın başlarında ABD’ye Patriot füzelerinin sevkiyatını onayladı. Washington, stokları azaldığı için sevkiyat talebinde bulundu. ABD envanterlerinin Japon yapımı Patriot füzeleriyle yeniden stoklanmasıyla Washington, Ukrayna ve diğer ülkeleri donatmaya devam edebilecek.

patriot

NATO’nun talepleri doğrultusunda Japonya, Japon yapımı Patriot füzelerinin ABD tarafından üçüncü bir ülkeye transferine onay vermeyi değerlendirecek. Önümüzdeki yıl nihai kararını verecek ve ABD ile diğer tarafların özel ihtiyaçlarına göre bir zaman çizelgesi hazırlayacak.

Füzeler, Ukrayna’ya sınırı olan ve diğer birçok Avrupa ülkesi gibi Ukrayna savaşına tepki olarak cephaneliğini genişleten Polonya gibi ülkelere gönderilebilir. Japonya, Doğu Asya’da artan güvenlik sorunları ışığında güvenlik katkılarını arttırmayı ve ABD ve NATO ile işbirliğini güçlendirmeyi hedefliyor.

Patriot ve Japonya

Patriot füzeleri ABD’li savunma şirketleri Lockheed Martin ve RTX, eski adıyla Raytheon Technologies tarafından geliştirilmiştir. Mitsubishi Heavy Industries bu füzeleri Japonya’da lisans altında üretmektedir.

Karadan havaya Patriot Advanced Capability-2 (PAC-2) füzeleri 100 kilometrenin üzerinde bir menzile sahiptir. Balistik füzeleri engellemek üzere tasarlanmış olan PAC-3’lerin menzili daha kısa olmakla birlikte daha yüksek irtifalarda ve daha yüksek isabetle çalışabilmektedir.

ABD, Ukrayna'ya Patriot Hava Savunma Sistemi Yollamayı Planlıyor

Japonya’nın füzelerin her birini yaklaşık 500 milyon yen (3.49 milyon dolar) karşılığında ihraç etmesi bekleniyor. Japonya lisanslı ürün sevkiyatının artmasının Japon şirketlerinin kârlarını da arttıracağını düşünüyor.

Patriot füzeleri, Kuzey Kore’nin olası balistik füze fırlatmalarını engellemek gibi Japonya’nın savunması için de önemli. Japonya’nın elinde bu füzelerden sadece küçük bir miktar bulunduğundan, ihracatın caydırıcılığı etkilememesini sağlamak için adımlar atması gerekecektir.


Kaynak: Nikkei Asia

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu