Uçar haldeki 30 adet Typhoon savaş uçağına erken emeklilik

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Krallık, Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) envanterdeki 30 adet Eurofighter Typhoon Tranche 1 savaş uçağını erken olarak emekli edecek.

Birleşik Krallık’ın 30 adet erken üretim ‘Tranche 1’ Typhoon jetinden oluşan filosunu elinde tutabileceği yönündeki spekülasyonlara rağmen, Hükümet bu uçakların hurdaya çıkarılacağını bir kez daha teyit etti.

STM Banner

Tranche 1 uçakları, sadece çok temel bir hava savunma kabiliyeti olan ‘İlk Operasyonel Kabiliyet’i karşılayan üretim versiyonları olarak biliniyor.

“Savunma Bakanı’na Şubat 2022’den bu yana kaç adet Typhoon Tranche 1’in hizmetten çekildiğini ve Ukrayna’ya hibe edildiğini ve Bakanlığının bu uçakları elden çıkarma politikasının ne olduğunu sormak istiyorum.” şeklindeki soruyu yanıtlayan Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, şu yanıtı verdi:

“Şubat 2022’den bu yana hiçbir Tranche 1 Typhoon uçağı RAF hizmetinden emekli edilmemiş veya Ukrayna’ya bağışlanmamıştır. Tranche 1 filosu, Typhoon filolarının yedek parça envanterine katkıda bulunmak üzere kullanılabilir parçalardan arındırılması için ilgili programa tabi tutulacaktır.

Eurofighter Typhoon
Eurofighter Typhoon

Mart 2025’te emeklilik başlıyor

Şu anda askeri kayıtlarda 30 adet Tranche 1 uçağı bulunmaktadır ve bunların 26’sı Mart 2025 sonuna kadar hizmetten ayrılacaktır.”

Geçen yılın sonlarında, Birleşik Krallık’ın 30 adet Tranche 1 jetini aşamalı olarak hizmetten çıkarma planları, Savunma Seçim Komitesi’nin savunma kabiliyetinde potansiyel bir boşluğa ilişkin sorularına yol açtı. Bu nedenle Savunma Seçim Komitesi, savunma üreticisi BAE Systems’den Typhoon savaş uçaklarının emeklilikten sonra yükseltilip yükseltilemeyeceğini tartışmasını istedi.

Mevcut planlara göre; RAF’ın 30 Typhoon Tranche 1 uçağının büyük kısmı, 31 Mart 2025’te hizmet dışı kalacak. Dördü ise 2027’ye kadar elde tutulacak. Tranche 1 Typhoon’ların emekliye ayrılmasıyla Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin elinde 67 adet Tranche 2 ve 40 adet Tranche 3 olmak üzere toplam 107 adet Typhoon uçağı kalacak.

Eurofighter Typhoon

Savunma sanayii şirketi BAE Systems, daha önce emekli edilecek 30 adet Typhoon Tranche 1 uçağının daha üst konfigürasyonlara modernizasyonunun mümkün olduğunu ancak Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nın bu yönde bir istekte bulunmadığını açıklamıştı.

Türkiye’nin Eurofighter talebi

Öte yandan Türkiye’nin, 40 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı tedarik planlanıyor. Almanya’nın karşı çıkması sebebiyle henüz görüşmeler başlamasa da Türkiye, Tranche 3 veyahut Tranche 4 konfigürasyonundaki en güncel Typhoon’u tedarik etmeyi hedefliyor.


Kaynak: UK Defence Journal

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu