Japonya’dan Meteor’a rakip havadan havaya füze

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, Birleşik Krallık ve İtalya ile birlikte geliştirmekte olduğu yeni nesil savaş uçağını silahlandırmak için yerli bir havadan havaya füze geliştirmeyi planlıyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak Pazartesi günü yaptığı açıklamada; Japonya’nın, Birleşik Krallık ve İtalya ile birlikte geliştirmekte olduğu yeni nesil savaş uçağı için yeni bir füze tasarlamayı planladığını açıkladı. Habere göre Japonya, 2035 yılında yeni nesil savaş uçağını bu füze ile donatmayı hedefliyor.

STM Banner

Kaynağa göre, Japonya’nın Hava Öz Savunma Kuvvetleri tarafından kullanılacak yeni savaş uçakları için neyin uygun olacağına dair Japonya ve Birleşik Krallık’ın dahil olduğu bir çalışma, başlangıçta yerli bir havadan havaya füzenin Avrupa tarafından geliştirilen Meteor füzesinden daha düşük maliyetle daha iyi performans sağlayacağını gösterdi.

Ancak kaynak, gelecekte Japonya’nın yeni savaş uçaklarını, yeteneklerini geliştirmek için Birleşik Krallık ve İtalyan savaş uçaklarında kullanılan füzelerle donatmayı düşünebileceğini söyledi.

GCAP

GCAP adlı ortak savaş uçağı projesinin başlatıldığı, geçtiğimiz Aralık ayında ABD’nin yakın güvenlik müttefiki Japonya ve iki NATO üyesinin liderleri tarafından, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve Çin’in askeri yığınağı gibi giderek ağırlaşan bir güvenlik ortamında duyurulmuştu.

Japonya’dan bir ilk

Japonya ilk kez ABD dışında bir ülkeyle savunma teçhizatı geliştirmeye girişiyor. Şu anda üç ülke uçak gövdesinin temel tasarımı ve motor detayları üzerinde çalışıyor. Kaynağa göre, geliştirme sürecini kolaylaştırmak için, savunma yetkilileri tarafından alınan kararları uygulayacak bir mekanizma kurmak üzere görüşmeler yürütüyorlar.

Japon Savunma Bakanlığı’na göre; Japonya yeni savaş uçaklarını, ASDF’nin 2035’te emekliye ayrılacak olan 90 kadar yaşlanmış F-2 savaş uçağının halefi olarak konuşlandırmayı planlıyor. Ayrıca GCAP, Birleşik Krallık ve İtalya’daki toplam 240 Eurofighter uçağının yerini alacak.

İngiltere/Tempest/FCAS
İngiltere/Tempest/FCAS

Aralarında Birleşik Krallık ve İtalya’nın da bulunduğu altı Avrupa ülkesi tarafından Eurofighter ve diğer uçaklarda kullanılmak üzere geliştirilen Meteor füzesinin, iki ülkenin yeni savaş uçaklarında da kullanılmaya aday olması bekleniyor.

Yeni savaş uçaklarına yerleştirilecek elektronik cihazlara gelince, bir ASDF C-2 nakliye uçağı uçuş testleri yapmak üzere modifiye edilecek.

Savaş uçaklarının operasyonlarına yardımcı olacak insansız hava araçlarının geliştirilmesi için yapay zeka çalışmaları da teşvik edilecek.


Kaynak: KYODO NEWS

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu