KARAOK Füzesinin ilk ihracat durağı Malezya

Roketsan-ATMACA-Banner

KARAOK Tanksavar Füzesi’nin ilk ihracat müşterisi Malezya oldu. Malezya, 18 sistem beraberinde 100’den fazla KARAOK Füzesi tedarik edecek.

Malaysian Defence’in haberine göre; Haziran ayı başında Malezya Savunma Bakanlığı, 18 Nisan’da yayınlanan 18 adet Orta Menzilli Tanksavar Güdümlü Silah (ATGW-MR) ihalesi için beş teklif sahibinin kısa listeye alındığını bildirdi. İhalenin 18 Mayıs’ta kapanması gerekiyordu ancak son teklif verme tarihi 1 Haziran’a kadar uzatıldı.

STM Banner

Malezya Savunma Bakanlığı, bugün ihaleyi kazanan firmanın Roketsan KARAOK olduğunu açıkladı.

Satın alınacak 18 adet Roketsan KARAOK ATGW-MR sistemi, her fırlatıcı için altı toplamda 108 füze ile birlikte gelecek. Pakette ayrıca bir iç mekan simülatörü, üç dış mekan simülatörü, bileşenlerini ve test ekipmanı için üç adet şeffaf füze bulunacak.

KARAOK Malezya Ordusu’nda hizmete girdiğinde, G-Wagen 4X4 araçlarına takılı olan Metis-M ATGW-MR füzesinin yerini alacak. Yeni ATGW-MR, Cendana araçlarına entegre edilecek.

KARAOK Füzesi Teknik Özellikleri

Çap125 mm
Ağırlık< 16 kg (Füze + Tüp)
Menzil2.5 kilometre
Harp Başlığı TipiZırh Delici Tandem
Vuruş ModuDoğrudan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım ModuAt-Unut

KARAOK Projesi’nde ilk etapta 1.5 kilometre menzil hedeflense de Roketsan, 2.5 kilometreye ulaşmayı başardı. KARAOK Füzesi TEK-ER tarafından omuzdan atılacağı için ağırlığı da oldukça optimize edildi.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu