Japonya’dan Rekor Düzeyde Savunma Bütçesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Reuters’ın haberine göre Japonya, Japon Öz Savunma Kuvvetleri için 5 yıllık periyotta toplam 318 milyar ABD Doları bütçe ayırmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili bilgi sahibi üç Japon yetkilisinin Cuma günü Reuters’a verdiği demeçte, Japonya’nın 2023 yılından itibaren başlayarak beş yıl boyunca savunma harcamaları için 40 trilyon ila 43 trilyon yen (295 milyar – 318 milyar $) ayırmaya hazırlandığı aktarıldı.

STM Banner

Japon yetkililerin aktardığına göre bahsi geçen bütçeleri için Savunma ve Maliye Bakanlıkları anlaşmaya oldukça yakınlar. Ancak yetkililer bütçede anlaşmanın kolay olmadığını çünkü Japonya’nın hali hazırda ciddi bir borç içinde olduğunu ve bu bütçenin borçların ödemelerinin daha da zora sokacağının altını çizdiler.  Yakın zamana kadar Maliye Bakanlığı’nın bütçenin 35 trilyon yen civarında tutulmasını talep ettiği belirtildi.

Japonya/F-2 Savaş Uçağı
Japonya/F-2 Savaş Uçağı

Japonya Başbakanı Fumio Kishida Savunma ve Maliye Bakanlarına, Japonya’nın gittikçe daha ciddi bir Çin tehdidi ile karşı karşıya kaldığını ve bu sebeple savunma harcamalarını beş yıl içinde gayri safi yurtiçi hasılanın %2’sine, şu anda ise % 1’e çıkarmak için bir plan üzerinde çalışmaları gerektiğini söyledi.

Birçok Japon milletvekili savunma harcamalarına kaynak ayırmak için vergi artışlarına gidilirse buna karşı çıkacaklarını çünkü bu tip bir artışın ekonomik toparlanmayı zora sokabileceğini açıkladılar.

Japonya geçtiğimiz günlerde Çin ve Kuzey Kore’nin artan caydırıcılığına karşı Amerika Birleşik Devletleri’nden 500 adet Tomahawk Seyir Füzesi alma kararı almıştı. Bazı muhalif Japon siyasiler ise eğer bütçe onaylanırsa satın alımların yurt dışından değil, Japon üretimi sistemlerin üzerinden olması gerektiğini vurguluyorlar.

ÖNERİLEN İÇERİK: Japonya’dan Devasa Adetlerde Tomahawk Füzesi Alım Planı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu