Japonya’dan savunma sektörünün çöküşüne karşı özel yasa

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, yerli sanayinin erozyonunu durdurmak amacıyla savunma teçhizatı üretimini ve ihracatını desteklemek üzere Çarşamba günü bir yasa çıkardı.

Yasa, üretimin genişletilmesi ve verimliliğin arttırılmasının yanı sıra siber güvenlik ve iş başarısı maliyetlerinin karşılanması için sübvansiyonlar sağlıyor. Japonya Başbakanı Fumio Kishida’nın hükümeti, son yirmi yılda 100’den fazla şirketin sektörden ayrılmasının ardından Japonya’nın savunma şirketleri için iş koşullarını iyileştirmeyi hedefliyor.

STM Banner

Nikkei Asia’ya göre; ülkenin, bir ulusal güvenlik krizi durumunda mühimmat ve diğer malzemeleri tedarik etme kabiliyeti konusunda şüpheler ortaya çıktı.

Savunma ekipmanlarının Japonya’nın küçük pazarının ötesine satışını teşvik etmek için Tokyo, şirketlerin ürünlerinin özelliklerini diğer alıcılar için değiştirmelerine yardımcı olacak bir fon kuracak.

Bu önlemlere rağmen zorlanmaya devam eden işletmeler için hükümet, üretim tesislerinin mülkiyetini alabilecek ve operasyonlarını başka şirketlere ihale edebilecek.

Savunma Bakanlığı, savunma şirketlerinin sözleşmelerinde yaklaşık %8’lik bir kar marjına sahip olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Ancak bu siparişler, yüksek malzeme maliyetleri ve teslimat gecikmeleri nedeniyle genellikle %2 ila %3 civarında gerçek bir faaliyet kar marjı ile sonuçlanıyor, hatta bazen zarar ediliyor.

Japonya/F-2 Savaş Uçağı
Japonya/F-2 Savaş Uçağı

Bu ürünlerin satışı neredeyse tamamen Japonya’nın Öz Savunma Kuvvetleri ile sınırlı olduğundan, küçük üretim ölçeği kar zorluklarını artırıyor.

Mitsubishi’nin satışlarının sadece %10’u savunmadan

ABD ve Avrupa’daki büyük savunma müteahhitleri %10 veya daha fazla işletme kar marjlarına sahip. Savunma, Japon oyuncuların toplam satışları içinde de küçük bir paya sahip. Mitsubishi Heavy Industries satışlarının sadece onda birini savunma sanayii sektöründen elde ederken, Lockheed Martin’de bu oranın yaklaşık %90 olduğu biliniyor.

Japonya’nın savunma sanayisinde rol oynayan şirketler Mitsubishi Heavy gibi büyük şirketlerden küçük ve orta ölçekli işletmelere kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Yaklaşık 1.100 şirket savaş uçağı, 1.300 şirket tank ve 8.300 şirket de firkateyn yapımında yer alıyor.

Bazı büyük isimler sektörden çekildikçe, küçüklerin de onları takip edeceğine dair endişeler arttı. Ekskavatör üreticisi Komatsu 2019’da hafif zırhlı araç geliştirmeyi durdurdu ve Sumitomo Heavy Industries 2021’de makineli tüfek üretimini durdurdu.

ABD, Japonya’ya savunma ihracatını 10 kat arttırdı

Bu arada Japonya’nın yüksek teknolojili ABD silah sistemleri için yaptığı anlaşmalar da arttı. Washington’un Yabancı Askeri Satışlar programı aracılığıyla yapılan alımlar 2010 mali yılı ile 2019 mali yılı arasında on kattan fazla arttı.

Japonya ve Avustralya arasında yıllardır hazırlıkları ve müzakereleri süren savunma paktı için imzalar atıldı.
Japonya ve Avustralya arasında yıllardır hazırlıkları ve müzakereleri süren savunma paktı için imzalar atıldı. @Ocak 2022

Yasanın savunucuları, daha fazla yerli savunma yüklenicisini ve onların kurum içi uzmanlığını kaybetmenin Japonya’nın uzun süreli bir çatışmaya dayanma ve ilk etapta saldırıları caydırma yeteneğine zarar verebileceği konusunda uyardı.

Bu arada ihracatın teşvik edilmesinin diğer ülkelerle savunma bağlarını güçlendirmesi ve Japonya’nın uluslararası nüfuzunu arttırması bekleniyor. Savunma analistleri, Hindistan’ın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara katılmamasının kısmen Yeni Delhi’nin Rus yapımı silahlara olan bağımlılığından kaynaklandığını söylüyor.

Japonya Nisan ayında dost ülkelere ücretsiz savunma ekipmanı sağlayacak resmi bir güvenlik yardım programı başlatmıştı


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu