Al Nahyan ile Selçuk Bayraktar arasında samimi sohbet

Roketsan-ATMACA-Banner

BAE Devlet Başkanı Al Nahyan, Türkiye’ye geldi. Al Nahyan’ı karşılayanlar arasında Selçuk ve Haluk Bayraktar kardeşler de vardı.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, İstanbul’da Inter ve Manchester United arasında oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için Türkiye’ye geldi.

STM Banner

Boeing 787 tipi VIP uçağı ile İstanbul Atatürk Havalimanı’na inen Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıladı.

Tolga Özbek’in haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan arasında samimi bir sohbet sırasında, BAE Devlet Başkanı Baykar’ın Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile de sohbet etti.

Selçuk Bayraktar: “Siz savaş uçağı pilotusunuz”

Selçuk Bayraktar, Muhammed bin Zayed’e  “Ben sizin Mirage savaş uçağınızla uçtum. Siz savaş uçağı pilotusunuz. Ben de öyleyim” dedi.

Selçuk Bayraktar hürkuş

Muhammed bin Zeyd, “İleride birlikte uçalım inşallah” dedi.

Tokalaşma sırasında Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Haluk Bayraktar’a “Gün geçtiktçe daha da gençleşiyorsun” dedi. Haluk Bayraktar, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’a teşekkür etti.

Selçuk Bayraktar, “Ben onun genç kardeşiyim” demesi dikkat çekti.

TB2 Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kullanılıyor

Baykar tarafından geliştirilen TB2, halen Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu tarafından kullanılıyor. 2022 sonunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin 120 adet TB2 Bayraktar alımı gündeme gelmişti.

Geçtiğimi mart ayında  Birleşik Arap Emirlikleri ile Malezya tarafından “Desert Tiger Exercise/6” isimli müşterek bir askeri tatbikatta TB2’ler ilk defa boy göstermişti.

Pilot olarak görev yaptı

Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Birleşik Arap Emirlikleri Hava Kuvvetleri’nde pilot olarak görev aldı. Uçuş eğitimini tamamladıktan sonra Fransız Dassault imalatı Mirage 2000 serisi savaş uçaklarında uçtu.

1990’larda uçak alımı öncesinde ABD’de F-16 ile uçan Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, “Farklı bir uçak istiyorum” yorumu sonrasında tüm arge maliyetleri Birleşik Arap Emirlikleri tarafından karşılanan ve gelişmiş bir çok sisteme sahip F-16 Block 60 geliştirildi.

Bu uçak Birleşik Arap Emirlikleri dışında hiç bir ülkeye satılmadı.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu