Japonya’nın Savunma Bütçesi Bir Kez Daha Rekor Kırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, 2022 yılı savunma bütçesini onayladı. 10 yıldır sürekli artış trendinde olan bütçe bu yıl da rekor seviyeye ulaştı.

1 Nisan 2022 tarihinde yürürlüğe girecek olan Japon bütçesi kapsamında savunma harcamalarına 5.4 trilyon yen (47.18 milyar dolar) ayrıldı. Bu da savunma bütçesinde %1.1’lik artışa tekabül ediyor.

STM Banner

Japonya’nın bu yıl yapacağı büyük savunma harcamaları arasında 12 adet F-35B savaş uçağı için 128 milyar yenlik ayrılan bütçe yer alıyor. Japon Savunma Bakanlığı aynı zamanda kendi yerli savaş uçağını geliştirmek üzere 86 milyar yenlik bir bütçe de ayırdı.

Siber saldırılara karşı savunmanın güçlendirilmesi için 34 milyar yen ve uzay projeleri için ise 79 milyar yen harcanacak.

Pasifist Japonya?

“Pasifist” bir ülke olarak tanımlanan ve ABD tarafından hazırlanan anayasası yüzünden pek çok askeri kısıtlamaya maruz kalan ada ülkesinin savunma bütçesi geleneksel olarak GSYH’den %1’lik bir pay alıyordu.

Çin tarafından ise Japon hükümetinin rekor bütçe talebine tepki gecikmedi. Çin Dışişleri Sözcüsü Wang Wenbin tarafından yapılan açıklamada “Japonya, askeri harcamaları artırma kararlarını haklı çıkarmak için bahaneler bulmaya çalışıyor” ifadeleri kullanıldı.

Japonya Savunma Raporu/2020 vs 2021
Japonya Savunma Raporu/2020 vs 2021

“Çin, Japonya’nın bölgesel barışa yardımcı olacak şeyler yapabileceğini umuyor.”

Japonya’nın askeri harcamaları eski Başbakan Şinzo Abe’nin Aralık 2012’de göreve gelmesinden bu yana sürekli olarak artışta. Japon savunma bütçesi son 9 yılda %17’lik bir artış kaydetti. Abe hükümeti, 2015 yılında anayasanın savaşı reddeden 9. Maddesi’ne yeni bir yorum getirerek Japonya’nın öz savunma gücünün daha büyük bir uluslararası rol oynamasına olanak sağladı.

Japonya, giderek artan Çin tehdidine karşı artık bazı geleneksel kuralları bir kenara itiyor. Uyuyan devin yeniden uyanmaya başladığı yorumu yapılabilir.

Japon Savunma Bakanlığının harcama listesinden bir kesit:

  • Uzay projeleri için 765 milyon $
  • Siber savunma faaliyetleri için 312 milyon $
  • 8 adet F-35A savaş uçağı için 707 milyon $ ve 4 adet F-35B savaş uçağı için 471 milyon $
  • Yüksek enerji silahları için 78 milyon $
  • Hipersonik silah çalışmaları için 35 milyon $
  • R&D faaliyetleri için 3 milyar $
  • F-X savaş uçağı programı için 950 milyon $
  • 5 adet gemi ve bir adet denizaltı inşası
  • Japon adalarının savunmasının güçlendirilmesi ve tesis inşaatları

Daha Detaylı Haber: Japonya Savunma Bakanlığından Rekor Savunma Bütçesi Talebi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu