Japonya’ya Tomahawk füzesi teslimatında tarih değişikliği

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Japonya’ya Tomahawk Seyir Füzesi teslimatlarına planlanandan bir yıl önce başlayacak. Açıklama, Japonya Savunma Bakanı Minoru’dan geldi.

Japonya Savunma Bakanı Kihara Minoru, ABD üretimi Tomahawk seyir füzelerini, planlandığından bir yıl önce teslim alacaklarını açıkladı. Resmi Kyodo ajansına göre Bakan Kihara, Washington ziyaretinde bir araya geldiği ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ikili ve bölgesel ilişkilerin son durumunu ele aldı.

STM Banner

Kihara, 50 dakika süren görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin, ABD imalatı Tomahawk seyir füzelerini, planlanandan bir yıl önce, 2025 mali yılında teslim alacağını bildirdi.

Japonya 400 Tomahawk füzesi alacak

Japon Bakan, tedarikin erkene çekilmesinin, ülkesinin, savunma kapasitelerinin daha erken ve büyük ölçüde güçlendirilmesine katkı sağlayacağını anlattı. Kihara, Japonya-ABD ittifakının rollerini ve görev dağılımını ele almak ve ikili ittifakı güçlendirmek için ABD’li mevkidaşıyla yakın çalışmak istediğini ifade etti.

tomahawk
tomahawk

Tedarik doğrultusunda, yaklaşık 1600 kilometre menzilli 400 Tomahawk seyir füzesi satın alacak Japonya, füzeleri 2026 mali yılında konuşlandırmayı planlıyor. 1000+ kilometre menziliyle Tomhawk, Çin’in bazı bölgelerini ve Rusya’nın Doğusu’nu, Japon Ordusu’nun menziline sokmuş olacak.

Tomahawk füzeleri, Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (MSDF) gemilerine konuşlandırılacak.

Satın alma planı doğrultusunda Japonya hükümetinin, 2023 mali yılı bütçesinden 211,3 milyar yen (1.4 milyar dolar) tahsis ettiği biliniyor.

Tomahawk Seyir Füzesi

Tomahawk füzesi, ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen ve kullanılan bir seyir füzesidir. Bu füze, çeşitli görevler için tasarlanmış ve farklı sürümleri üretilmiştir. İlk olarak 1980’lerde kullanılmaya başlanmış olup, günümüzde de modernizasyon çalışmalarıyla güncel tutulmaktadır. Aynı zamanda, kara hedeflerine ilaveten deniz hedeflerini vurma yeteneği de kısa süre önce kazandırılmıştır

tomahawk block V

Tomahawk füzeleri, düşük irtifada ve düşük hızda uçarlar ve hedeflerine ulaşmak için karmaşık bir seyir yolunu izlerler. Genellikle denizaltılardan, savaş gemilerinden veya deniz üslerinden fırlatılırlar ve karada veya denizdeki hedeflere yönlendirilebilirler. Farklı konfigürasyonları, farklı menzil ve özelliklere sahiptir. Tomahawk’ın karadan atılan mobil versiyonu da geliştirilmektedir.

Bu füzeler; stratejik saldırılar, hassas darbe operasyonları, istihbarat toplama görevleri ve benzeri bir dizi askeri amaç için kullanılabilirler. Ayrıca, uluslararası anlaşmalara uygun olarak sınırlı bir şekilde ihraç edilen bir silah sistemidir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu