Kamikaze İDA’ya hava savunma füzesi entegresi: Bir ilk

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, Magura V5 Kamikaze İnsansız Deniz Aracı (İDA)’na R-73 Kızılötesi (IR) Arayıcı Başlıklı Hava Savunma Füzesi entegrasyonu gerçekleştirdi.

Ukrayna’nın patlayıcı yüklü insansız botları, geçen sonbahardan itibaren Karadeniz’de daha fazla Rus savaş gemisini vurup batırırken ya da hasar verirken, Rus Karadeniz Filosu da havadan karşılık verdi. Rus avcı-bombardıman uçakları ve helikopterleri, Karadeniz Filosu’nun demirleme yerlerine yaklaşan Ukrayna’ya ait Kamikaze İDA’ları tespit etti ve ateş altına aldı.

STM Banner

Bunun üzerine Ukrayna, Kamikaze İDA’lara satıhtan havaya füze entegrasyonu gerçekleştirdi. Entegrasyona ait görüntüler, geçtiğimiz günlerde bir Rus Ka-29 helikopterinin Ukrayna’ya ait bir Kamikaze İDA’yı Karadeniz’de ateş altına almasının ardından ortaya çıktı. Bahsi geçen Kamikaze İDA’nın, 2 ayrı lançere monte edilmiş toplam 2 adet R-73 Hava Savunma Füzesi taşıması ise dikkat çekti.

Kızılötesi arayıca başlığa sahip R-73, uçak motoru gibi ısı kaynaklarına yöneliyor ve at-unut prensibine göre çalışıyor. Ukrayna’ya ait Kamikaze İDA operatörünün, R-73’ü uzaktan nasıl hedeflediği ve ateşlediği ise gizliliğini koruyor.

Ukrayna kuvvetleri R-73’leri Kamikaze İDA’lara takarak, giderek daha çok yönlü hale gelen insansız botlara bir rol daha eklemiş oldu. Ukrayna’nın İDA’larının çoğu, kamikaze amaçlı yönlü saldırı araçları olarak tanımlanıyor. Ancak Sea Baby adli İDA, uzun menzilden gerçekleştirilecek saldırılar için roket taşıma yeteneğine de sahip. Ukrayna’nın bu en büyük İDA’sının, aynı zamanda elektronik-harp kabiliyetine sahip olduğu da iddia ediliyor.

Mil-Mi-24

Rus helikopteri aradığını buldu mu?

Hava savunma füzesiyle donatılan İDA’ların şu ana kadar angajman gerçekleştirip gerçekleştirmediği bilinmiyor.  Ancak en az bir, muhtemelen iki Rus helikopteri 9 ve 10 Nisan’da Karadeniz üzerinde sorun yaşadı. Ukrayna Donanma Sözcüsü Dmytro Pletenchuk, 9 Nisan’da bir Kamov Ka-27’nin düştüğünü iddia etti. Birden fazla kaynak Mil Mi-24 tipi ikinci bir helikopterin 10 Nisan’da düştüğünü doğruladı.

Kamov kazası doğrulanmadı. Ancak ilginç olan Pletenchuk’un rotorlu uçağın “bir şey aradığı” ve “onu bulduğu” iddiası. Eğer Ruslar 9 Nisan’da bir Ka-27 kaybettilerse ve bu helikopter İDA arıyorsa, satıhtan havaya füzelerle donatılmış bir İDA mı buldu?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Forbes

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu