AKINCI TİHA’dan denizdeki sabit ve hareketli hedeflere vuruş

Roketsan-ATMACA-Banner

Bayraktar AKINCI TİHA, sabit ve hareketli deniz hedeflerini ASELFLIR-500, MAM-L ile MAM-T gibi yerli savunma sanayii ürünlerini kullanarak vurdu.

Türk savunma sanayiinin insansız hava platformları alanındaki meydan okumaları devam ediyor. Son olarak Bayraktar AKINCI TİHA, test faaliyeti kapsamında deniz yüzeyindeki sabit ve hareketli hedefleri imha etti. Test sırasında, ASELSAN üretimi ASELFLIR-500 Elektro-Optik Sistem ile Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-T mühimmatı kullanıldı. İlaveten hareketli hedef olarak da ASELSAN üretimi Albatros-S İnsansız Deniz Aracı (İDA) kullanıldı.

STM Banner

Test senaryosu kapsamında ilk olarak, deniz yüzeyindeki sabit hedefe yönelik MAM-T mühimmatı atışı gerçekleştirildi. Sabit deniz hedefi, MAM-T ile tam isabetle vuruldu. Akabinde ise AKINCI TİHA, seyir halindeki Albatros-S İDA’ya MAM-L mühimmatı atışı gerçekleştirdi. Albatros-S, MAM-L ile başarıyla imha edildi. Her iki faaliyette de hedef tespit, takip ve lazer hedefleme görevini ASELFLIR-500 yerine getirdi.

9 ülke tarafından tercih edildi

Türkiye’nin halihazırda kullanımdaki en yüksek faydalı yük kapasitesine sahip SİHA’sı olan Bayraktar AKINCI, Türk Silahlı Kuvvetleri ile diğer bir güvenlik birimi tarafından aktif olarak kullanıyor. F-16 savaş uçağı tarafından taşınan birçok mühimmatı taşıma kapasitesine sahip olan AKINCI için şu ana kadar 9 ülkeyle ihracat anlaşması imzalandı.

AKINCI ihracatı, Türk savunma sanayii ürünü sensör, mühimmat, haberleşme ve elektronik-harp sistem faydalı yüklerinin de ihracatına da kapı aralıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu