Kanada Suudi Arabistan’ın silah ambargosunu kaldırdı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ekim 2018’de gerçekleşen Cemal Kaşıkçı cinayeti sebebiyle Suudi Arabistan’a silah ambargosu kararı alan Justin Trudeau başbakanlığındaki Kanada hükümeti, Suudi Arabistan’a yönelik silah ihracatı yasağını kaldırdı.

Konuyla ilgili olarak Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne ve Kanada Maliye Bakanı Bill Morneau tarafından 9 Nisan Perşembe günü yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’a yönelik 2018 yılında konan silah ihracatı yasağının kaldırıldığı bildirildi. Söz konusu açıklamanın ardından Kanada hükümeti, Suudi Arabistan’a yönelik tüm askeri ihracat izinlerinin incelenmesini tamamladı ve yeni ihracat izni başvurularının vaka bazında değerlendirilmesine başladı.

STM Banner

Kanada Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu kontratın iptal edilmesi, hatta koşullarının açıklanması halinde bile, Kanada hükümetinin kontrat bedeli kadar tazminat ödemek zorunda kalabileceği ve bu durumun, devleti milyarlarca Dolarlık zarara uğratabileceği, ayrıca Güneybatı Ontario ile tüm savunma sanayi tedarik zincirinde binlerce kişilik istihdam kaybına neden olabileceği ifade edildi.

Suudi-Arabistan-LAV6
Yemenli Husiler tarafından imha edilen Suudi Arabistan’a ait LAV-6 araçları.

Hatırlanacağı üzere Suudi Arabistan, 2014 yılı içerisinde farklı konfigürasyonlarda 928 adet Hafif Zırhlı Araç (LAV) 6 tedarik etmek için General Dynamics Land Systems-Canada şirketi ile 14 milyar ABD Doları değerinde bir sözleşme imzalamıştı. Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından söz konusu araçların teslimat faaliyetlerinde, bir miktar yavaşlamaya meydana gelmişti.

Öte yandan Türkiye’ye Barış Pınarı Harekatı sebebiyle silah ambargosu uygulayan Kanada, geçtiğimiz günlerde aldığı karar ile ambargoyu süresiz olarak uzattı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu