Kanada’nın 3.7 milyar dolarlık Reaper alımında teknik engel

Roketsan-ATMACA-Banner

Kanada’nın 3.7 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki ertelendi. Kanada, Reaper SİHA’lar Kuzey Kutbu’nda çalışabilir hale gelene kadar tedariki askıya aldı.

Eylül 2023’te Kanada, ABD’den MQ-9 Reaper Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile 219 adet AGM-114 Hellfire füzesi tedarik edeceğini açıklamıştı. Bu yıl içerisinde MQ-9 Reaper SİHA siparişini resmiyete dökmeyi ve 2028 yılında ilk SİHA’yı teslim almayı hedefleyen Ottawa, tedariki erteleme kararı aldı.

STM Banner

Erteleme kararının arka planında, Reaper SİHA’nın Kuzey Kutbu’nda çalışabilmesi için bazı iyileştirmelere ihtiyaç duyması yatıyor. Bu doğrultuda Reaper’in geliştiricisi General Atomics şirketi, MQ-9’a uydularda ve uçaklarda kullanılan bazı iletişim bileşenlerinin entegrasyonunu gerçekleştirecek. İlaveten SİHA’nın, Kanada iklim koşullarında görev yapabildiğinin doğrulanması için ek test ve yeterlilik çalışmaları gerekecek.

Yine Kanada yapımı WESCAM MX-20 EO/IR sensörünü platforma entegre etmek için de bazı geliştirme çabalarının gerekli olduğu ifade ediliyor.

MQ-9B-SkyGuardian

Eylül ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, 219 adet Hellfire füzesi ve MQ-9B tarafından kullanılacak diğer silah ve radarlar için Kanada’ya potansiyel bir Yabancı Askeri Satışı (FMS) onaylamıştı. Önerilen satış, tahmini olarak 313 milyon dolar değerinde. Kanada’nın MQ-9 Reaper programının toplam bedelinin, 3.7 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor.

Belçika, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya, Hindistan ve Tayvan, MQ-9 Reaper’ı tercih eden ülkeler arasında yer alıyor.

İLGİLİ İÇERİK: “Günde 1 adet Bayraktar TB2 SİHA’nın üretildiği tesis”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu