KAPAN Drone Savar Sistemi

Roketsan-ATMACA-Banner

Meteksan Savunma, SDT ve Tamgör Elektronik iş birliğiyle geliştirilen KAPAN Drone Savar Sistemi, SEDEC-2018’de tanıtıldı. Sistem; RETİNAR OPUS Çevre Gözetleme Sistemi, RF Karıştırıcı ve opsiyonel olan Lazer Sisteminden oluşuyor.  KAPAN sistemi ile tekli / sürü drone saldırılarına karşı yüksek koruma sağlanıyor.Üstün Tespit, Takip ve İmha Yeteneği

STM Banner

KAPAN Sisteminde tespit ve takip yeteneği, METEKSAN Savunma üretimi RETİNAR OPUS Çevre Gözetleme Sistemiyle kazanılıyor. RETİNAR OPUS, kendi yönlendirme birimlerine sahip radar sistemi  ve uzun menzilli gündüz / termal kameraları sayesinde her türlü ortamda 2,5km’den hedef (Drone) tespiti, takibi ve kimliklendirmesi yapabiliyor. 360 derece tarama yapan radar sistemi, Düşük Algılanma Olasılığı (LPI radar) ve elektronik karıştırmaya korumalı yapısı sayesinde kullanıcıya üst düzey koruma sağlıyor.

RETİNAR OPUS ile tespit ve teşhis edilen hedef drone, RF Karıştırıcı veya opsiyonel olan Lazer Sistemi ile imha ediliyor. İstenildiği taktirde hem RF Karıştırıcı hem de Lazer Sistemi hedefe angaje olarak imha edebiliyor.

Ergonomik ve Portatif Yapı

KAPAN Sistemi, üstün ergonomik ve portatif özellikleri bünyesinde barındırıyor. Sistem, kolay kurulum/kullanım özelliğine sahip olduğu gibi a direğe, mevziye veyahut istenilen her bölgeye kolayca entegre edilebiliyor.  Zırhlı araca da entegre edilebilmesi sayesinde “Mobil Drone Savar Sistemi” oluşturulabiliyor.

Sürü Drone Saldırılarına Karşı Koruma

Sürü Drone Saldırıları, günümüzde düzenli orduların en büyük sorunu. Hatırlanacağı üzere birkaç ay önce Suriye’de bulunan Hmeymim Üssünde ki Rus birliklerine hava şartlarından yararlanılarak Sürü Drone saldırısı gerçekleştirilmiş, çok sayıda asker ve askeri araç zarar görmüştü.

KAPAN Sistemi, her türlü hava ve ortam koşulunda çoklu hedef tespiti, teşhisi ve kimliklendirmesi yapabildiği gibi yine bünyesinde bulunan RF Karıştırıcı ve Lazer Sisteminin atikliği sayesinde bu hedefleri bu gibi koşullarda seri olarak imha ederek Sürü Drone saldırılarına karşı koruma sağlıyor.

sürü drone ile ilgili görsel sonucu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu