KAPLAN MT Tankı seri üretimde

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin önde gelen kara platformları üreticisi şirketi FNSS’nin ZAHA Program Yöneticisi Mustafa KAPLAN, KAPLAN MT Tankı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından Endonezya Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Endonezyalı PT Pindad şirketi ile geliştirilen KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tankı hakkında önemli bilgiler veren Mustafa KAPLAN, şu açıklamalarda bulundu:

“Şu anda Endonezya Hükümeti ile yürüttüğümüz Modern Orta Ağırlık Sınıfı Tank Geliştirme Projemiz devam ediyor. Burada da yine Endonezya’nın yerli bir firması olan PT Pindad ile ortaklık yapısı içerisinde ortak tank geliştirme projesi yürütüyoruz. Bu kapsamda 2 adet Orta Ağırlıkta Tank tasarımı ve kalifikasyonunu başarıyla başarıyla tamamladık, seri üretim faaliyetlerine geçtik.”  ifadelerini kullandı.

Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek olup, ilk 10 tank Türkiye’de ve kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.

KAPLAN MT

FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında hayata geçirilen KAPLAN MT Projesi, Türkiye’nin Orta Ağırlık Tank Sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat sözleşmesi olmasının yanı sıra Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan, Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve sonuca ulaşılan ilk proje olması yönüyle de dikkat çekmektedir.

KAPLAN MT Teknik Özellikler

Genel Bilgiler

Motor Dizel
Mürettebat Kapasitesi 3 (Sürücü, Nişancı ve Komutan dahil)
Transmisyon Tam Otomatik 7 İleri 1 Geri

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı  70 km/s
Yol Menzili 450 km
Azami Meyil Tırmanma %60
Azami Yan Meyil %30
Dik Engel Aşma 0.90 m
Hendek Aşma 2.00 m
Dönüş Yarıçapı Pivot
Çalışma Koşulları -320C / +550C

Kule Sistemleri

Ana Teçhizat CMI Cockerill® 3105
İkincil Teçhizat  7,62 mm Eş Eksenli Makinalı Tüfek

 

ÖNERİLEN İÇERİK: Şimdi FNSS PARS İZCİ zamanı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu