KAPLAN MT Tankı seri üretimde

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin önde gelen kara platformları üreticisi şirketi FNSS’nin ZAHA Program Yöneticisi Mustafa KAPLAN, KAPLAN MT Tankı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. tarafından Endonezya Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Endonezyalı PT Pindad şirketi ile geliştirilen KAPLAN MT Orta Ağırlık Sınıfı Tankı hakkında önemli bilgiler veren Mustafa KAPLAN, şu açıklamalarda bulundu:

STM Banner

“Şu anda Endonezya Hükümeti ile yürüttüğümüz Modern Orta Ağırlık Sınıfı Tank Geliştirme Projemiz devam ediyor. Burada da yine Endonezya’nın yerli bir firması olan PT Pindad ile ortaklık yapısı içerisinde ortak tank geliştirme projesi yürütüyoruz. Bu kapsamda 2 adet Orta Ağırlıkta Tank tasarımı ve kalifikasyonunu başarıyla başarıyla tamamladık, seri üretim faaliyetlerine geçtik.”  ifadelerini kullandı.

Sözleşme kapsamında 18 adet KAPLAN MT tankı üretilecek olup, ilk 10 tank Türkiye’de ve kalan 8 tankın üretimleri ise Endonezya’da gerçekleştirilecek.

KAPLAN MT

FNSS’nin PT Pindad’a teknoloji transferi modelini başarı ile uyguladığı proje kapsamında hayata geçirilen KAPLAN MT Projesi, Türkiye’nin Orta Ağırlık Tank Sınıfında gerçekleştirdiği ilk ihracat sözleşmesi olmasının yanı sıra Endonezya ile Türkiye arasında imzalanan, Savunma Sanayi İş Birliği Anlaşmaları çerçevesinde başlatılan ve sonuca ulaşılan ilk proje olması yönüyle de dikkat çekmektedir.

KAPLAN MT Teknik Özellikler

Genel Bilgiler

MotorDizel
Mürettebat Kapasitesi3 (Sürücü, Nişancı ve Komutan dahil)
TransmisyonTam Otomatik 7 İleri 1 Geri

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı 70 km/s
Yol Menzili450 km
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%30
Dik Engel Aşma0.90 m
Hendek Aşma2.00 m
Dönüş YarıçapıPivot
Çalışma Koşulları-320C / +550C

Kule Sistemleri

Ana TeçhizatCMI Cockerill® 3105
İkincil Teçhizat 7,62 mm Eş Eksenli Makinalı Tüfek

 

ÖNERİLEN İÇERİK: Şimdi FNSS PARS İZCİ zamanı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu