Geniş bir savunma bütçemiz olması halinde kara kuvvetlerimize yapabileceğimiz takviyeler

Roketsan-ATMACA-Banner

Kara kuvvetlerimiz her ne kadar oldukça iyi durumda olsa da imkan olduğu taktirde bazı iyileştirmelere ihtiyacı var.Özellikle tanklara, hava savunma sistemlerine, ZMA’lara ihtiyaç duymaktayız. En yakın düşmanlarımız olan Yunanistan’ın Leopard 2A6’lara, İsrail’in mühendislik harikası Merkava MK4’lere ve Mısır’ın sahip olduğu M1A1’ler ve yeni siparişleri T90MS tankları göz önüne alındığında en kötü durumda olan ülkeyiz. Hava Savunma Sistemleri olarak da S400 alsak da seyir füzesi vurabilmek için kısa menzilli hava savunma uçaksavar topçu sistemlerine ihtiyacımız var.

tsk ile ilgili görsel sonucu

STM Banner

 

7 Milyar Dolar = 750x Altay (500 AMT – 250 AHT)

250 adet Altay üretimi için ihalede son nokta konuldu ve seri üretim hazırlıkları başladı.2024 yılının sonunda elimizde 250 adet Altay tankının olmasını bekliyoruz.İlk olarak ordumuz AHT versiyonunun üretilmesini önemle talep etmiş olsa da terör operasyonlarında M60T Sabra tanklarının gösterdiği üstün performans ve Fırat Modernizasyonu projesininde başlamasıyla TSK 250 tankın tamamının AMT olmasını talep etti.Kısa vadede tank konusunda sıkıntılarımızı 250 adet Altay tankı ve Fırat Modernizasyonu azaltsa da yeterli değil. 250 tanka ilave olarak 750 adet daha Altay tankının planlandığı gibi üretilmesi
gerekiyor ve 750 adet Altay tankının bizim için maliyeti aşağı yukarı 7 milyar dolar olacaktır.

Ä°lgili resim

1.5 Milyar Dolar = 100x Leopard 2A7

Her ne kadar 1000 adet Altay tankı işimizi görebilecek olsa da caydırıcı güç ve rakipsiz oluşu nedeniyle Leopard 2A7 tanklarına ihtiyacımız var. 2A6 neden olmaz diye düşünenler için şöyle söyleyebilirim Altay tankıda aşağı yukarı 2A6 tankı kadar etkili bir tank olacağı için 2A7 olmayacaksa olmasın. 2A6 tankından farklı olarak 2A7 tankında özel HEAT kaplaması, daha iyi bir stabilizasyon ve Uzaktan Komutalı Silah Sistemi mevcut.2A7 zırhında da bazı iyileştirmeler olması muhtemel.Son zamanlarda tekrardan Almanya ile ilişkilerimizin iyileşmesi, Almanya’nın bu ilişkileri iyileştirmeye çok sıcak baktığını düşünürsek alabileceğimizi düşünüyorum.Yine de bazı soru işaretleri de yok değil.Yunanistan’a 2A6 verip bize vermediğini aklımıza getirirsek alım şansımızı yarı yarıya olarak değerlendirebiliriz.

Ä°lgili resim

 

2.2 Milyar Dolar = 200X Challenger2 ATDU

Kendini Irak Savaşı’nda sadece bir adet tamamen yok edilmesiyle (başka bir Challe 2 tarafından iletişim sıkıntısı nedeniyle vurulmuştur.) kanıtlamış olan Challenger 2 tankı Asimetrik Harp konusunda tüm bilirkişiler tarafından en iyisi olarak kabul edilmektedir.75 tondan fazla ağırlığa sahip olması çevikliliğini oldukça sınırlasada 2,5 metreye yakın HEAT direnci (en iyi ATGM Kornet-E 1300mm delebiliyor.) ve aktif koruma sistemleriyle adeta yürüyen bir kale gibi.Sadece terör operasyonları için değil ülkemizi tehdit eden oldukça fazla ülke olduğu ve bu ülkelerin çoğunun şartlar oluştuduğunda saldırmakta hiç tereddüt etmeyeceği düşünüldüğünde dünyadaki en iyi savunma tankına ihtiyacımız olduğu oldukça açık. İngiltere’nin ada ülkesi olması ve tankla işgalden çok tank ile savunmayı amaçlaması nedeniyle adasını koruması için en iyi savunma tankını yapmıştır. Son zamanlarda gittikçe iyileşen ilişkilerimizi kullanarak sıkıntı yaşamadan alabileceğimizi düşünüyorum.

Ä°lgili resim

 

650 Milyon Dolar = 250x Kaplan MMWT

Endonezya ordusu için FNSS şirketimiz tarafından üretilmeye çok yakında başlanacak olan Kaplan tankına bizimde ihtiyacımız var. 105mm’lik topuyla düşman saflarının arkasına ve yanına sızıp önden delinemeyen düşman tanklarını yan ve arka bölgelerden paramparça edip çok hızlı bir şekilde pozisyon değiştirebilmesi sebebiyle çok faydalı olacaktır. Terör operasyonlarında da geriden gelerek tanklarımıza oldukça iyi bir şekilde ateş desteği verebilir. Şehir içlerinde hafif olmasından dolayı zayıf zırha sahip olması sebebiyle işlevsiz olsa da ordumuzun kesinlikle ihtiyacı var.

kaplan mmwt ile ilgili görsel sonucu

 

1.5 Milyar Dolar = 65x Mil Mi-28 Havoc

T129 Atak ve T129 Atak-2 projeleri ile hem nicelik hem nitelik olarak oldukça iyi saldırı helikopteri envanterine sahip olsak da 10 ton sınıfı neredeyse ATAK helikopterlerinden 2 kat fazla silah taşıyabilen ağır sınıf helikopterlere ihtiyacımız var. Mil Mi-28 Havoc’u seçmemizin sebepleri ise AH-64 Apache helikopterlerini ABD’den alamayacak oluşumuz ve diğer Rus Kamov Ka-50 Erdogan ve Ka-52 helikopterlerinin çok daha pahalı olmasından kaynaklanıyor.Aynı zamandada en iyi korunmaya sahip ağır sınıf helikopter olarak da göze çarpıyor.Ağır sınıf helikopterlerde pek fazla çeşit olmaması ve Rusya ile gittikçe iyileşen ilişkilerimiz düşünüldüğünde tek seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Ä°lgili resim

 

600 Milyon Dolar = 70x MH-6M Little Bird / Airbus H145M

MD Helicopters ve Hughes Helicopters tarafından üretilen MH-6M Little Bird hafif sınıf saldırı helikopterleri özel kuvvetler personelimizi hızlı bir şekilde ulaştırabilmek ve inecekleri yerde bulunan tehditleri temizleyebilmek için oldukça uygun. Aynı zamanda şehir içi kullanımı için mükemmel. Özel harekat polislerimiz için çok büyük hareket kabiliyeti sağlayacaktır. ABD tarafından üretilmesi ise çok büyük bir problem. İlişkilerimizin oldukça kötü olduğu düşünüldüğünde henüz 8 ay önce tanıtımı yapılan Airbus H145M seçilebilir. Projeye bulunduğu aşamada verilecek maddi destek ve alım garantisi Fransa ve Almanya ile olan ilişkilerimiz düşünüldüğünde MH-6M’den daha iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye pazarını da ABD’nin kaybetmek istemeyeceği düşünüldüğünde biraz karışık bir anlaşma süreci olacağı aşikar fakat benim tercihim Airbus H145M’den yana.

h145m light attack helicopter ile ilgili görsel sonucu

 

200 Milyon Dolar = 100x BMPT-72

Zırhlı Muharebe Aracı olarak 2200 e yakın ICV15 ‘imiz olsa da bunların sadece 700 adedi ZMA olarak kullanılıyor ayrıca birinci sınıf yüksek ateş gücüne sahip Zırhlı Muharebe Araçlarına ihtiyacımız var. Bu konuda 2 adet 30mm’lik topu ve 4 adet ATAKA anti-tank veya ATAKA termobarik başlık taşıyabilen BMPT-72 Terminatör tartışmasız bir numara.Rusya tarafından Suriye’de başarıyla test edildikten ve tam anlamıyla yargı dağıttıktan sonra Uralvagonzavod 100 adetlik üretime 2019 yılında başlanacağını açıklamıştı. Henüz Rusya’nın elinde 10 adet olması, bu projeyi çok beğenmeleri ve başarılı olması ve mali desteğe ihtiyaçları düşünüldüğünde almamızın çok da zor olmayacağını düşünüyorum.

bmpt72 ile ilgili görsel sonucu

 

500 Milyon Dolar = 200x Aselsan Korhan

Rusya’dan BMPT72 Terminatör alımı malesef bu alanda eksiğimizi kapatmaya yetmeyecektir. Otokar Tulpar aracının tercih edilmediğini, düşünürsek Aselsan Korhan bizim için mükemmel bir tercih olacaktır. Adeta bir mini tank gibi gözüken yarı zırhlı personel taşıyıcı yarı Aselsan Korhan, 9 personel taşıyabilmesinin yanında sahip olduğu 35mm’lik güçlü topuyla tankları bile delebilecek ateş gücüne sahiptir. İnsansız tareti sayesinde mürettebatına zarar gelme ihtimalini minimize edebilen Korhan, ayrıca Altay tankına özgü olarak bildiğimiz Aselsan Akkor sistemine de sahip olabilecek.

aselsan korhan ile ilgili görsel sonucu

 

 

 

200 Milyon Dolar = 50x TOS-1 220mm Termobarik ÇNRA

T-122 Sakarya Çok Namlulu Roketatar sistemimiz olsa da buna ek olarak termobarik füze atabilen, 220mm’lik füze atması nedeniyle T-122’ye oranla oldukça fazla tahrip gücüne sahip TOS-1’e ihtiyacımız var. Rusya’nın kaynak sıkıntısı nedeniyle üretimini 50 adette tuttuğu dört gözle yeniden üretmek için can attığı bir proje daha. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında ÇNRA’lara ne kadar fazla ihtiyacımız olduğunu gördük ve bu konuda takviyeye ihtiyacımız var. En iyi seçenek ise TOS-1.

tos-1 ile ilgili görsel sonucu

 

800 Milyon Dolar = 40x Aselsan Korkut Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi

S400 almış olsak da elimizde bizim için balistik füzelerden daha tehlikeli olan Cruise füzelerini (ABD Tomahawkları gibi) durdurabilecek bir sistem olmamasından dolayı Aselsan Korkut’a kesinlikle ihtiyacımız var. Suriye’de Amerikan Tomahawkları’na karşı bu tip sistemlerin son derece etkili olduğuna şahit olduktan sonra Aselsan Korkut bir ihtiyaçtan çok vazgeçilmez olarak gözümüze çarpıyor. Korkut sahip olduğu çift namlulu 35mm’lik uçaksavar topuyla hedefin hassas şekilde ateş altına alınmasını sağlayan, Atış Kontrol Radarı ile Komuta Kontrol Aracı’nda (KKA) hedeflerin tespitini gerçekleştiren üç boyutlu mobil arama radarı ile taktik ihtiyaçlara uygun olarak geliştirilmiştir. Amfibik özellikli bu sistem Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hava savunma alanındaki gücünü büyük oranda arttıracaktır.

Ä°lgili resim

 

 

7 Milyar Dolar = 750x Altay (500 AMT – 250 AHT)
1.5 Milyar Dolar = 100x Leopard 2A7
2.2 Milyar Dolar = 200x Challenger2 ATDU
650 Milyon Dolar = 250x Kaplan MMWT
1.5 Milyar Dolar = 75x Mi-28 Havoc
600 Milyon Dolar = 70x MH-6M Little Bird / Airbus H145M
200 Milyon Dolar = 100x BMPT-72
500 Milyon Dolar = 200x Aselsan Korhan
200 Milyon Dolar = 50x TOS-1 220mm Termobarik ÇNRA
800 Milyon Dolar = 40x Aselsan Korkut Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi

Toplam 15.15 Milyar Dolar…


Yazar: Yusuf Metin Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

5 Yorum

  1. Oturup kendi kendine hayalini kurduğum araştırma yaptığım senaryolar hakkında yazılar yazıyorsunuz .:) Adamın dibisiniz*):Ddd

  2. Bunun hava kuvvetleri için olan versiyonunu da yapabilirmisiniz. Birde Türkiye 1000. Altayı üretinceye kadar geçecek zaman içerisinde hangi tankları alabilir. Zamanı kurtarmak için bununla ilgili uzun bir yazı güzel olurdu.

  3. guzel bir yazi ve devamini bekliyoruz. hem hava kuvvetleri hem deniz kuvvetleri icin. ayrica daha fazla yerli uretime oncelik verin lutfen yerlileri tercih etmemeniz buyuk hata. bu kadar paranin yurtdisina cikmasi sicak savasi degilse bile ekonomik savasi kaybettirir. kendimiz uretebiliyorsak parantez icinde dahi belirtin ki bilelim ayni silahlari.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu