Karapınar’da ASELSAN ATOM kabulleri

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, hava savunma top sistemleri için geliştirmiş olduğu 35mm’lik Parçacıklı Mühimmat ATOM’un seri üretim ve teslimat faaliyetlerine başarıyla devam ediyor.

35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu (HSSM) ve Parçacıklı Mühimmat Tedariki (PMT) Projesi kapsamında gerçekleştirilen ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat seri üretim çalışmaları sürüyor.

STM Banner

ATOM 35mm Parçacıklı Mühimmat üçüncü teslimatına yönelik kabul faaliyetleri, MSB Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Grup K.lığı Atış Poligonunda 21 Temmuz tarihinde SSB ve K.K.K.lığı temsilcileriyle beraber icra edilen kafile kabul testleri ile başarıyla tamamlandı.

35 mm Parçacıklı Mühimmatta kullanılan tapalar ASELSAN Macunköy yerleşkesinde tapa otomatize hattında üretilmiş olup, bugüne kadar önemli miktarda üretim tamamlandı.

ASELSAN tarafından üretilen ATOM 35mm’lik Parçacıklı Mühimmat, ASELSAN KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Top Sistemi ile Modernize Çekili Top (MÇT) Hava Savunma Sisteminde kullanılıyor.

ASELSAN-AIC-ve-Modernizeli-Çekili-Top

ATOM 35mm Parçacıklı Mühimmat

ASELSAN tarafından geliştirilen ve Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatları devam eden KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi ile 35mm Çekili Top Sistemi’nde bulunan 35mm’lik GDF-003 Çift Namlu Top tarafından kullanılan ATOM 35 mm Parçacıklı Mühimmat, hassas zaman sayma ve ölçülen mühimmat çıkış hızına göre düzeltmeli zaman programlama yetenekleri sayesinde yüksek vuruş hassasiyetini yakalayabilmektedir.

Çeşitli hedef setlerine binaen üç farklı ATOM mühimmatı geliştirilmiştir. Geliştirilen mühimmatlar şunlardır:

ATOM 35mm Hava Savunma: Havadan Karaya Füzeler, Seyir Füzeleri, İHA, Savaş Uçakları, Helikopterler ve Çeşitli Kara Hedeflerine karşı kullanılmaktadır.

ATOM 35mm ZMA: Ana muharebe tankları, Zırhlı muharebe araçları, Hafif zırhlı/zırhsız araçlar, Piyade birlikleri, Bina, korunak vb. sabit hedefler, Sütre gerisinden taarruz eden birlikler ve İHA hedeflerine karşı kullanılmaktadır.

ATOM 35mm C-RAM: Havan Mühimmatları, Roketler ve İHA hedeflerine karşı geliştirilmiştir.

KORKUT SSA

Genel Özellikler

 • Hassas Namlu Çıkış Hızı Düzeltmesi
 • Geliştirilmiş Parçacık Saçılımı
 • Yüksek Penetrasyon Etkinliği
 • 4 km Etkili Menzil
 • Yüksek Güvenilirlik Değerine Sahip Güvenlik ve Kurma Mekanizması
 • Yüksek Hassasiyetli Zaman Programlama
 • Elektromanyetik Karıştırmaya Karşı Dayanım
 • 20 Yıl Raf Ömrü

ATOM-Mühimmatı

Teknik Özellikler

 • Tam Atım Mühimmatın Ağırlığı : 1750 gr
 • Tam Atım Mühimmatın Uzunluğu : 387 mm
 • Tapa : Zaman Programlı,  İntihar Modlu Dip Tapa
 • Namlu Çıkış Hızı : 1020 m/sn
 • Maksimum Menzil : 12500 m
 • Etkili Menzil : 4000 m
 • Kullanılabileceği Silah : 35×228 mm 90 Kalibre Şeritsiz Silah

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

 1. Maksimum menzil nasıl yani 12500 metre? 45 derece ile atılırsa bu mesafeye mi düşüyor ? Yok demek istenen maksimum irtifa ise bu rakamdan emin miyiz? 35 mm merminin o yüksekliğe çıkabileceğini pek aklım kesmedi. Elbet “ben bilmem,büyüklerim bilir”.

  1. 4000 metre, dış balistik etkileri (hava basıncı,ısı,rüzgar gibi meteorolojik etkiler) ve mermi ilk hızı gibi iç balistik etkileri hesaplayıp sıhhatli bir şekilde mermi ile hedefin buluşturulabileceği maksimum noktadır. 12500 metre ise merminin paralanmadan gidebileceği maksimum mesafedir.

 2. Emniyet mesafesi kastediliyor mustafam. Yani, merminin etkili menzili 4 km ama, hedeften sapmasi artarken hız ve etkisi azalarak 12.5 km katedebiliyormus.
  hayret, neredeyse her haberin altına yorum yapan senin gibi bi ‘ulu bilge’nin bile bilmediği şeyler varmış!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu