KARGI Kamikaze İHA’nın Roket Motorları Teslim Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli ve azami oranda yerli imkanlarla geliştirilen Anti-Radyasyon Taarruzi İnsansız Uçak Sistemi’nin  (KARGI) katı yakıtlı roket motorları teslim edildi.

TÜBİTAK SAGE tarafından yürütülen KARGI KYRM (KARGI için Katı Yakıtlı Roket Motoru Geliştirilmesi) Projesi’nde sona gelindi.

STM Banner

LENTATEK (eski adıyla Vestel Savunma) tarafından geliştirilen Anti-Radyasyon Taarruzi İnsansız Uçak Sistemi (KARGI) Projesi kapsamında geliştirilen 10 adet canlı roket motoru LENTATEK’e teslim edildi. Böylelikle TÜBİTAK SAGE’nin projesi başarıyla sonuçlanmış oldu.

Katı Yakıtlı Roket Motoru ve Kargı

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen katı yakıtlı roket motoru KARGI için bir nevi booster görevi görecek. KARGI fırlatıldıktan sonraya devreye girecek olan motor, sistem belli bir sürate eriştikten sonra KARGI’dan ayrılacak.

Katı yakıtlı motorun gövdeden ayrılmasının ardından ise TEI tarafından geliştirilen TEI-PG50 iki zamanlı boksör tipi benzinli insansız hava aracı motoru devreye girecek.

KARGI Projesi

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen 2015 yılında başlatılan KARGI Projesi, başarıyla devam ediyor. Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan İsrail üretimi Harpy ve onun bir üst modeli olan Harop – Hv.K.K.lığı envanterinde mevcut değil – Dolanan Mühimmat / Kamikaze İHA sistemleriyle benzer görevleri icra edecek KARGI için TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından PG-50 İki Zamanlı Benzinli Havacılık motoru geliştirilmişti.

05.12.2020 tarihinde TEI-TS1400 Turboşaft Motoru’nun prototip motor teslimatı için TEI tesislerinde düzenlenen tören esnasında, PG-50 motorunun seri üretime geçtiği açıklandı. Böylelikle yüksek gizlilik ile devam eden KARGI Projesi’nin en kritik bileşenlerinden biri olan benizli motorun seri üretime geçtiği, kamuoyuna deklare edildi. Edinilen bilgiye göre; KARGI, 2019 yılı içerisinde PG-50 motoru ile başarılı bir uçuş icra etmişti.

İsrail tarafından geliştirilen Harpy ve Harop tipi İHA’larla benzer özelliklere sahip olması beklenen KARGI Dolanan Mühimmatı, hava savunma sistemlerine yönelik SEAD (Suppression of Enemy Air Defenses / Düşman Hava Savunmalarının Bastırılması) ve DEAD (Destruction of Enemy Air Defenses / Düşman Hava Savunmalarının İmhası) görevleri icra edecek. Ayrıca, stratejik öneme sahip çeşitli hedeflerin imhası da KARGI’nın görevleri arasında bulunmakta.

PG-50 Motoru

TEI’nin üstün tasarım ve imalat mühendisliği kabiliyetleri ve sahip olduğu teknik altyapı ile azami yerlilik oranıyla yurtiçi imkânlar kullanılarak TÜBİTAK’ın destekleri ile geliştirilen TEI-PG50 2 zamanlı boksör tipi benzinli insansız hava aracı motoru, bu özellikleriyle Türkiye’nin ilk 2 zamanlı havacılık motoru konumundadır.

TEI PG-50 Motoru
TEI PG-50 Motoru

TEI-PG50 motoru, azami 50 (±2) HP güç ile dikkat çekmektedir.

Benzer amaçlar için kullanılan mevcut insansız hava araçları motorlarına göre ürettiği daha fazla güç, sahip olduğu daha yüksek güç/ağırlık oranı, elektronik motor kontrol sistemi, enjeksiyon ve ateşleme sistemleri ile TEI’nin sunduğu hızlı teknik ve lojistik destek özellikleriyle öne çıkan TEI-PG50 motorunun TEI deneysel platformuyla uçuşları başarıyla sürdürülmektedir.

Teknik Özellikler

Motor KonfigürasyonuBoksör 2 Silindir
Silindir Hacmi0,5 Litre
Hava BeslemeDoğal Emiş
Yakıt BeslemeEKÜ Kontrollü Enjeksiyon
Azami Güç50 HP (±2)
YakıtAVGAS 100 LL
Kuru Ağırlık (Aksesuarlar Hariç)19 kg (±1)
Motor KontrolüElektronik Motor Kontrol Ünitesi (EKÜ)
Uçak Konfigürasyonuİtici ve Çekici
Elektriksel Güç Üretimi (Opsiyonel)1,1 kW

ÖNERİLEN İÇERİK: Vestel Savunma’nın ismi LENTATEK oldu


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, TÜBİTAK SAGE 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu