Katar, Ağır Silahlandırılmış Açık Karakol Gemisini Teslim Aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Fincantieri tarafından Katar’a özel olarak üretilen ilk Musherib sınıfı Açık Deniz Karakol Gemisi (OPV), dün Muggiano Tersanesi’nde teslim edildi.

Katar, değeri 4 milyar doları aşan bir anlaşma kapsamında Fincantieri’ye iki adet OPV siparişi vermişti. Her iki geminin de bu yıl içerisinde teslim edilmesi planlanıyor. Anlaşmada ayrıca 4 adet korvet de bulunuyor. Korvetlerin ilki ise 2021 Ekim ayında teslim edilmişti.

STM Banner

Musherib sınıfı OPV’ler Fincantieri’nin 60 metrelik hücumbot tasarımı üzerine şekillenmekte. Oldukça ağır silahlandırılmış gemiler birçok kesim tarafından hücumbot olarak tanımlanırken Katar tarafından OPV olarak nitelendirilmekte.

Gemilerde 8 adet VL MICA hava savunma füzesi, 4 adet Exocet Block 3 gemisavar füzesi, 1 adet 76mm Super Rapid top ve 2 adet Hitrole uzaktan komutalı silah kulesi bulunuyor.

63 metre boyunda, 9.2 metre genişliğinde ve 30 knot maksimum hıza ulaşabilen gemiler 1 adet NH-90 helikopteri ile 38 kişilik mürettebata ev sahipliği yapıyor.

Gözetlemeden taarruz görevlerine kadar birçok görevi yapabilecek şekilde tasarlandılar. Sınıfın ilk gemisi olan “Musherib” teslim edilmişken kardeşi “Sheraouh” ise halen donatım aşamasında.

ÖNERİLEN İÇERİK: Katar, ABD’nin Az Sayıda Ülkeye Verdiği Özel Statüyü Kaptı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Naval News

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu