Norveç’in Tank İhalesinde Almanya ve Güney Kore Yarışıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Norveç Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan 52 adet Leopard 2A4NO tipi tankları 2025 yılından itibaren daha modern tanklar ile değiştirmeyi planlıyor.

Bu kapsamda ihalede yarışacak olan Alman Leopard 2A7NO ve Güney Koreli K2NO tankları testlerden geçirilmek üzere Norveç’e getirildi.

STM Banner

İhalenin sonucunda 200 civarı tankın sipariş verilmesi bekleniyor. Teslimatların planlara uygun ilerlemesi halinde 2025 yılında başlaması ön görülmekte. İhalede yarışacak tankların ikisi de Norveç isterlerine uygun olarak modifiye edildi.

Yeni Nesil K2NO

Hyundai Rotem tarafından üretilmekte olan K2 tankının Norveç sürümü olan K2NO’nun nihai varyantı da testler sırasında ilk kez görüntülendi. Norveç’e götürülen tank ise mevcut K2 tanklarından modifiye edilmişti.

K2NO, Leopard 2A7NO’dan farklı olarak aktif koruma sistemine (Trophy) ve otomatik yükleme sistemi bulunduruyor. Otomatik yükleme sistemiyle beraber mürettebat sayısı ise 3 kişi. İhalede öne çıkmak amacıyla Güney Kore tarafının K2NO tankını ortak üretmeyi teklif ettiği belirtiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=G-L70UzMZCc&ab_channel=SIE

ÖNERİLEN İÇERİK: Güney Kore Yerli Motorla K2 Tankı Üretimine Başladı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu