Katar’da 8 kişiye denizaltı casusluğu nedeniyle idam

Roketsan-ATMACA-Banner

Katar’da çalışan 8 Hintli, Katar’ın askeri denizaltı programıyla ilgili olarak İsrail’e casusuluk yaptıkları gerekçesiyle idam cezasında çarpttırıldı.

Katar mahkemesi, Katarlı bir şirketin 8 Hintli çalışanına casusluk suçlamasıyla idam cezası verdi. Hindistan medyasında yer alan haberlere göre; söz konusu kişiler, Katar’ın askeri denizaltı programı konusunda İsrail adına casusluk yaptıkları şüphesiyle tutuklandı.

STM Banner

Hindistan hükümeti buna karşılık olarak “tüm yasal seçenekleri” araştırma sözü verdi. Bahse konu 8 kişinin, Al Dahra adlı danışmanlık şirketinde çalışan ve Katar hükümetine denizaltı alımı konusunda danışmanlık yapan emekli Hint donanma subayları olduğu iddia edildi.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, davayla ilgili ayrıntılı kararın beklendiğini söyledi.

Katar/Musherib Sınıfı OPV
Katar/Musherib Sınıfı OPV

Açıklamada “Aile üyeleri ve hukuk ekibiyle temas halindeyiz ve tüm yasal seçenekleri araştırıyoruz. Bu davaya büyük önem veriyoruz ve yakından takip ediyoruz. Her türlü konsolosluk ve hukuki yardımı sağlamaya devam edeceğiz. Kararı, Katarlı yetkililerle de ele alacağız.” ifadelerine yer verildi.

Katar’ın denizaltı programı

Katar, 2020 yılında İtalyan Fincantieri tersanesi ile helikopter gemisi ve denizaltı tedarikiyle ilgili olarak yaklaşık 5 milyar avro tutarında bir mutabakat muhtırası imzalamıştı. Öte yandan Katar’ın, ‘Mini Denizaltı’ platformlarıyla da ilgilendi biliniyor.

Halihazırda Katar Donanması envanterinde, herhangi bir denizaltı platformu bulunmuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu