Katar’ın Silahlı Eğitim Gemisi AL SHAMAL Teslim Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Anadolu Tersanesi tarafından inşa edilen silahlı eğitim gemisi AL SHAMAL, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiyye’nin katıldığı törenle Katar Deniz Kuvvetlerine teslim edildi.

Törene, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Millî Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de katıldı.

STM Banner

Anadolu Tersanesindeki tören saygı duruşu ve iki ülke ulusal marşlarının okunmasıyla başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşan Katar Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Khalid Nasser al-Hajri, Türk Silahlı Kuvvetleri ve geminin inşasında katkısı bulunanlara teşekkür ederek sözlerine başladı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani liderliğinde Türkiye ve Katar arasında önemli projelerin hayata geçirildiğini vurgulayan Tuğamiral Hajri, ileri teknoloji bir gemiyi Katar Deniz Kuvvetlerine kazandırmaktan duydukları memnuniyeti belirtti.

Katar/Silahlı Eğitim Gemisi
Katar/Silahlı Eğitim Gemisi

Projenin bir diğer gemisi QTS 91 AL DOHA’daki eğitim faaliyetlerine ilişkin videonun izletildiği törenin sonunda Katar Savunma Bakanı el-Atiyye tarafından Gemi Komutanı’na teslim edilen Katar Bayrağı, Katar Millî Marşı eşliğinde gemi gönderine çekildi.

AL SHAMAL

Katar Deniz Kuvvetlerinin envanterine giren Silahlı Eğitim Gemisi AL DOHA geçtiğimiz Kasım ayında Katar’a teslim edilmişti.

Katar Deniz Kuvvetleri için iki adet Silahlı Eğitim Gemisi (CTS) inşasını içeren projenin inşasına Şubat 2019 tarihinde başlandı.

90 metre uzunluğunda ve 1.950 ton tam yük deplasmanına sahip gemi, eğitim görevlerinin haricinde karakol görevleri de icra edebilecek.

ADİK ile Katar Deniz Kuvvetleri arasında iki askeri eğitim gemisi inşa edilmesi için Katar’da Mart 2018’de düzenlenen Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı’nda sözleşme imzalamıştı.

Tasarımı da Anadolu Tersanesi tarafından yapılan 72 Deniz Kuvvetleri öğrencisi veya personeli eğitim görebilecek. Gemilerde ayrıca helikopter pisti de bulunuyor.

Gemilerin klaslaması ise Türk Loydu tarafından yapıldı.

ÖNERİLEN İÇERİK: Katar, Ağır Silahlandırılmış Açık Karakol Gemisini Teslim Aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, MSB, Denizcilik Dergisi

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu