Kayseri’de düşen uçakla ilgili yeni bilgi: Bakımdan çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Geçtiğimiz gün Kayseri’de düşen SF-260D tipi askeri eğitim uçağının, henüz yeni fabrika seviyesi bakımdan çıktığı öğrenildi.

12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan kalkış yapan Türk Hava Kuvvetleri’ne ait SF-260D Eğitim Uçağı, geçtiğimiz gün kaza kırıma uğramış ve 2 pilotumuz şehit olmuştu. Düşen uçağın, heniz kısa süre önce fabrika seviyesi bakım faaliyetinden çıktığı öğrenildi.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarından yapılan açıklamada, Söz konusu uçağımız, bizim pilotaj eğitimlerinde kullandığımız başlangıç seviyesindeki temel eğitim uçağıdır. Uçağımız Kayseri 2’nci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde yapılan rutin fabrika seviyesi bakım faaliyetini müteakip 4 Haziran 2024 tarihinde 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığından tecrübe uçuşu için havalanmıştır.

Şehit verdiğimiz her iki Pilot Albayımız da öğretmen ve tecrübeli pilotlardır. Test uçuşlarında bir pilot uçağı kullanırken, diğer pilot da kontrol listesine göre uçağın performans kaydını tutmaktadır. SF-260D uçağımız saat 10.02’de henüz belirlenemeyen bir nedenden kaza kırıma uğramıştır. Olayın meydana geliş sebebi, kaza kırım ekibi incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.” ifadelerine yer verildi.

SF-260D

SF-260D

Hava Harp Okulundan mezun olan Teğmenler, ilk olarak Hava Eğitim Komutanlığı’na bağlı Çiğli 2. Ana Jet Üssü’nde hayatı idame, yer muharebesi, ilk yardım ve navigasyon eğitimlerini içeren bir kursa başlar. Ardından çeşitli yer eğitimleri, simülatör ve uçak teknik eğitimleri alınır. Bu derslerin ardından SF-260 ile toplamda 30-40 saat civarı uçularak başlangıç eğitimi tamamlanır.

İtalyan SIAI-Marchetti üretimi olan SF-260D uçakları, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan T-34 Mentör uçaklarının değiştirilmesi amacıyla açılan ihaleyi 1990 yılında kazanmıştır. Toplamda 6 adet uçak İtalya’da üretilirken, geri kalan 36 adet uçak ise TUSAŞ tesislerinde üretilerek Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmiştir.

Bugüne kadarki SF-260D Kazaları

Türk Hava Kuvvetleri’nin kullanımındaki SF-260D uçakları, Türkiye’de bugüne kadar bilinen toplamda 6 kazaya karıştı.

  • Kazalardan ilki 10 Mart 1993 tarinde Esenboğa Havalimanı yakınlarında yaşanırken, bu kazada test pilotu hayatını kaybetti.
  • İkinci kaza 1998 yılında Manisa Sarınasuhlar yakınlarında meydan geldi. Bu kazada da iki askerimiz şehit oldu.
  • 2005 yılında meydana gelen üçüncü kazada ise kontrol uçuşu için kalkan SF-260D Manisa’da düştü. Kazada, Kurmay Albay M.Rıza Şenol ile Teğmen Erdem Öztürk şehit oldu.
  • Dördüncü kazada uçak, 2011 yılında İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Görece köyü yakınlarında tarım arazisine düşmüş, uçakta bulunan Öğretmen Pilot Yüzbaşı Sezai Demirel ve Teğmen Burak Sinan Yorulmaz kazadan şans eseri kurtulmayı başarmışlardı.
  • 2018 yılında İzmir Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkış yapan SF-260D’nin düşmesi sonucu meydana gelen beşinci kazada, uçakta bulunan 2 pilotumuz şehit oldu.

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu