KEMENT projesinde yer kabul testleri tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

KEMENT Projesi Sistem Entegrasyon Laboratuvarı Testleri ve Saha Kabul kapsamındaki Yer Testleri başarıyla tamamlandı. 

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile METEKSAN Savunma arasında imzalanan ve T.C. Cumhurbaşkanlığının İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında da yer alan, milli mühimmatların atış sonrası kontrolünü sağlayacak veri bağı oluşturulması (KEMENT) projesinde, Sistem Entegrasyon Laboratuvarı Testleri ve Saha Kabul kapsamındaki Yer Testleri başarıyla tamamlandı. Proje, Saha Kabul Testleri kapsamındaki Hava Testleri ile devam edecek.

STM Banner

Harekat kabiliyetine son derece önemli katkı sağlaması ve aynı zamanda Milli Taktik Veri Bağı altyapısının oluşturulması hedefi ile başlanan KEMENT Projesi’nde, Saha Kabul testlerinin 1. Aşaması olan Yer testleri başarı ile tamamlandı.

KEMENT’in kullanacağı SOM Seyir Füzesi

Meteksan Savunma tarafından beş ayrı mühimmat, deniz ve hava platformu için tasarlanan KEMENT terminalleri için Fabrika Kabul aşamasının başarı ile tamamlanmasının ardından Sistem Entegrasyon Labaratuvar testleri gerçekleştirilmiş ve 3 Aralık 2018 tarihinde sistem entegrasyon testlerinin laboratuvar seviyesinde doğrulanması süreci başarı ile tamamlanmıştır.

Saha Kabul faaliyetleri kapsamında yürütülen 1. aşama testlerde platformlara entegre edilmiş terminal ve antenler kullanılmıştır. Kement terminallerinin Yer-Yer testleri 17 Aralık 2018 tarihinde tamamlanmış olup yerde konuşlu gerçek platformlar arasında ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminalleri ile Taarruz platformumuzun ve Seyir füzelerimizin taarruz gücünü, bekasını ve elastikiyetini arttıracak kabiletleri kazandığı doğrulanmıştır.

KEMENT projesi kapsamında geliştirilen ve ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin öncelikli olarak seyir füzelerinde ve ilgili hava platformlarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT taktik veri bağı terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak.

METEKSAN Savunma, “Türkiye’nin Veri Bağı Firması olmak” vizyonundan hareketle, müşterilerinin ihtiyaçlarını tam karşılayan, güncel teknolojiyi kullanan, Ar-Ge temelli, millî, yenilikçi, maksimum yurt içi katma değeri olan veri bağları üretmeye devam ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu