KF-21’den Endonezya Bayrağı Silindi

Roketsan-ATMACA-Banner

KAI tesislerinde törenle banttan indirilen KF-21’in 5. Prototipi, projeye gerekli miktarda ödenek ayırmadığı için proje ortağı Endonezya’ya teslim edilmeyecek.

24 Kasım 2022 tarihinde Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) tesislerini ziyareti esnasında KF-21’in 5. Prototipi de gösterildi. Daha önceden 5. Prototipin proje ortağı olan Endonezya’ya teslim edileceği açıklanmıştı. Lakin Endonezya’nın üzerine düşen miktarı yıllardır ödemediği için uçağın Endonezya’ya teslim edilmeyeceği belirtildi.

STM Banner

Ek bir detay olarak, KF-21’in üzerinde bugüne kadar Güney Kore ve Endonezya bayrakları bulunuyordu ancak 5. prototipte Endonezya bayrağı silinmiş vaziyette.

Güney Kore basınında çıkan haberlere göre, KF-21 005’in Kore Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri (RoKAF) tarafından kendi uçuş testleri için kullanması değerlendiriliyor.

Endonezya ve KF-21 Projesi

Endonezya ve Güney Kore 2015 yılında mevcut tasarım üzerinde anlaşmış ve Endonezya 2028 yılına kadar 6.2 Milyar ABD Doları ödeme sağlayacağını taahhüt etmişti. Lakin 2019 yılından itibaren Endonezya’nın aylık ödemeleri geciktirdiği çeşitli haberlere konu olmuştu. Endonezya’nın mali programın çok gerisinde olduğu da Güney Kore Devlet Başkanının KAI tesislerini ziyareti esnasında açıklandı.

KF-21 Boramae

KAI KF-21 Boramae
KAI KF-21 Boramae

Şubat 2019’da ilk parça üretimi başlayan KF-21’in fabrikadan çıkış (roll-out) töreni 9 Nisan 2021’de yapılmıştı. Yaklaşık 2.5 senede tamamlanan ilk prototipin ardından ilk uçuş Temmuz 2022’de yapılmış, başarılı bir uçuşun ardından KF-21 kendisini kanıtlamıştı.

Ayrıca Güney Kore Silahlı Kuvvetleri, KF-21’in bir uçak gemisi modelini de talep etmektedir ve bu kapsamda Kore Havacılık ve Uzay Sanayii (KAI) KF-21N adında yeni bir model üzerinde çalışmaktadır. Katlanır tipteki kanat yapısına ek olarak mancınık ile fırlatma sistemine uygun iniş takımı Kore Deniz Kuvvetleri’nin isterleri bakımından KF-21’e eklenmiş yeni özelliklerden bazılarıdır. Tanıtımında CATOBAR ve STOBAR pistlere uygun olduğu da açıklanan bilgiler arasında bulunmaktadır.

4.5 nesil avcı uçağı olan KF-21’in maksimum Mach 1.81 hızında, 2.900 km menzilde ve 7.700 kg ağırlıkta uçması bekleniyor. Avcı uçağı, füzeler ve yakıt tankları için 10 istasyon içerecek. Ayrıca KF-21, IRIS-T ve Meteor gibi çeşitli havadan havaya füzeleri taşıyabilecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: Milli Muharip Uçak’ın Prototipi İlk Kez Görüntülendi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu