Kiev Hava Sahasına NASAMS Şemsiyesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi’ni teslim aldı. Teslim alınan ilk NASAMS bataryası, Kiev’e konuşlandırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok batılı ülke, Ukrayna’ya askeri sevkiyatlara devam ediyor. Bu sevkiyatların sonuncusu ise NASAMS Orta Menzilli Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) oldu. ABD’nin Haziran ayında sevk edileceğini açıkladığı sistem, tam 3 ay sonra Kiev’e konuşlandırıldı.

STM Banner

NASAMS hava savunma sistemi kısa menzilliden orta menzilliye birçok füzeyi ateşleme kabiliyetine sahip. NASAMS’ın en yeni varyantları AIM-9X, AMRAAM ve AMRAAM-ER füzelerini ateşleyebiliyor. AMRAAM füzeleri ile birlikte sistemin etkinlik menzili 25 kilometre civarında.

Ukrayna’ya verilebilecek en mantıklı hava savunma sistemi olan NASAMS’ın teslimiyle alakalı bazı riskler bulunuyor. Bu risklerdenbirisi NASAMS’ın oldukça yeni olan füzeleri ve ekipmanları kullanması.

Bu ekipmanların özellikle de füzelerin bir şekilde Rus tarafının eline geçmesi, NATO’nun ana havadan havaya füzeleri olan AIM-9X ve AMRAAM füzelerinin Ruslar tarafından bilinmesi anlamına geliyor. Bunun için ne tür bir tedbir alındığı bilinmiyor. Sistemlerin Kiev’e konuşlandırılmış olması, cephe hattı gerisinde olması sebebiyle en büyük tedbir olabilir.

ÖNERİLEN İÇERİK: LEVENT Hava Savunma Füzesinin Tasarımı İlk Kez Paylaşıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu