Körfez’e GlobalEye AEW&C teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsveç merkezli havacılık şirketi Saab, 29 Nisan 2020 tarihinde ilk GlobalEye Havadan Erken İhbar ve Kontrol (AEW&C) Uçağı’nı Birleşik Arap Emirlikleri’ne teslim etti.

2015 yılı sonunda Saab’a üç adet GlobalEye AEW&C Uçağı siparişinde bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Kasım 2019’da ek iki sistem daha tedarik etme niyetinde olduğunu açıklamıştı. Bu kapsamda Birleşik Arap Emirlikleri, ilk GlobalEye uçağını 29 Nisan 2020 tarihinde teslim aldı.

STM Banner

Teslimata değinen Saab Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Micael Johansson, “İlk GlobalEye’nin teslimatı, Saab için önemli bir kilometre taşıdır ancak aynı zamanda havadan erken uyarı ve kontrol tarihinde önemli bir adımdır. Pazar için yeni bir standart belirledik ve dünyanın en gelişmiş havadan izleme çözümünü Birleşik Arap Emirlikleri’ne sunduğumuzu belirtmekten gurur duyuyorum.” ifadelerine yer verdi.

GlobalEye, Saab’ın yeni havadan erken uyarı ve kontrol çözümüdür. Tek bir sistemde; hava, deniz ve yer gözetimi sağlar. GlobalEye, Saab’ın yeni Erieye Genişletilmiş Menzilli Radarı ve bir dizi ek gelişmiş sensörün, Bombardier’in ultra uzun menzilli Global 6000 uçağı ile birleşmesinden meydana gelmiştir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu