Külliye’deki toplantıdan Yerli uçak gemisi kararı çıktı

Roketsan-ATMACA-Banner

Yerli uçak gemisinin tasarım faaliyetlerine başlanılması için gerekli karar, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kritik toplantı sırasında alındı.

TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, Nisan 2023’te Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alındı. 232 metre uzunluğu ile Türk Donanması’nın en büyük deniz platformu olan TCG ANADOLU’nun ardından yerli uçak gemisi için da çalışmalar başladı.

STM Banner

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun süredir mesajını verdiği ‘Yerli Uçak Gemisi’nin tasarım faaliyetlerine başlanmasına yönelik karar, bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı sırasına alındı. Yerli uçak gemisi için tasarım faaliyetleri fiilen başlıyor.

Yerli uçak gemisinin, TCG ANADOLU’da olduğu gibi İspanya ile ortak bir şekilde üretileceği üzerinde duruluyor. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 2021 yılında yapılan açıklamada, “İlk uçak gemimiz aslında büyük ölçekli değil, büyük ölçekliyi de şimdi bundan sonra yapacağız. Bu konuda zaten değerli dostumla mutabıkız. İnşallah büyük bir uçak gemisini mevcut şu andaki uçak gemisinin ardından yapmayı hedefliyoruz ve belki bununla birlikte denizaltı olayına da girme durumumuz olacak” ifadelerine yer verildi.

MİLGEM 9, 10, 11, 12; Hücumbot; Çıkarma Gemisi ve Mayın Avlama Gemisi Kararı

Öte yandan yine aynı SSİK toplantısı kapsamında; açık deniz karakol gemilerinin, yeni tip çıkarma gemilerinin, yeni nesil mayın avlama gemisinin ve milli hücumbotun inşasına yönelik kararlar alındı.

AKHİSAR

Halihazırda Türk savunma sanayii, AKHİSAR ve KOÇHİSAR Açık Deniz Karakol Gemileri’nin inşa ve donatım faaliyetlerini sürdürüyor. HİSAR Sınıfı Açık Deniz Karakol Gemisi AKHİSAR ve KOÇHİSAR, geçtiğimiz yıl aynı anda denize indirildiler. Toplamda 10 adet HİSAR Sınıfı Açık Deniz Karakol Gemisi inşa edilmesi bekleniyor.

Türk Tipi Hücumbot Projesi kapsamında da yine 10 adet hücumbotun inşa edilmesi bekleniyor. Botların kritik tasarım faaliyetleri devam ediyor.

MİLGEM Programı’nın 9, 10, 11 ve 12’nci gemilerinin inşası için de karar çıktı. Gemiler, başlangıçta planlandığı gibi TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhripi değil, firkateyn olarak inşa edilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu