BAYKAR’ın 2023 yılı ihracatı açıklandı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayiinin ihracat şampiyonu BAYKAR’ın, 2023 yılında gerçekleştirdiği ihracat açıklandı. BAYKAR, 1.7 milyar dolar tutarında ihracat geliri sağladı.

2023 yılında Türkiye’nin savunma ve havacılık alanında gerçekleştirdiği ihracat, 5.5 milyar dolar seviyesine yükseldi. Savunma Sanayii Başkanlığı, en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 10 Türk savunma ve havacılık firmasını açıkladı.

STM Banner

Açıklamaya göre; BAYKAR, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ihracattaki liderliğini sürdürdü. Türkiye’nin 5.5 milyar dolarlık ihracatının %30’una tekabül eden 1.7 milyar dolarlık kısmı, BAYKAR tarafından gerçekleştirildi. Şirketin 2023 yılı gelirlerinin %90’dan fazlası, ihracattan elde edildi.

Öte yandan; TUSAŞ 864 milyon dolar, MKE 439 milyon dolar, TEI 337 milyon dolar, BMC 255 milyon dolar, Roketsan 161 milyon dolar, RAM Dış Ticaret 160 milyon dolar, PRATT&WHITNEY THY TEK. 111 milyon dolar, ASELSAN 108 milyon dolar ve SYS ise 104 milyon dolar tutarında ihracat geliri elde etti.

T129-ATAK-MİLGEM

185 ülkeye 230 çeşit ürün ihracatı

Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından yapılan değerlendirmede, şu ifadelere yer verildi:

“2022 yılında 4.364 milyar dolar olan savunma ve havacılık sanayii ihracat rakamımız, 2023 yılında %27lik artışla 5.5 milyar dolara ulaştı. Savunma sanayiimiz son 10 yıl içinde dünyanın dört bir yanına, farklı coğrafyalarda 185 ülkeye 230 çeşit ürün ihraç etti.

Hiç şüphe yok ki; bu büyüme Türk savunma sanayii ürünlerinin dünya savunma pazarında muteber bir marka haline gelmesinin tezahürüdür. Savunma sanayiimiz, üretim yeteneği ve yüksek katma değeri ile ülkemizin savunma ve teknolojideki bağımsızlığını pekiştirirken, ülke ekonomimize de kilogram başına ihracat değeri ile en yüksek katkıyı sunuyor.

ASELSAN-SARP

Savunmada kilogram başı ihracat 65 doları aştı

Türkiye’de kilogram başına ihracat tutarı ortalamada 1.57 dolar iken, savunma sanayiimiz geçtiğimiz yıla oranla kilogram başına ihracat değerini %14 artırarak 65 doları aşmış ve Türkiye ekonomisine ve dolaylı olarak toplumsal refaha yüksek bir katkı sağlamıştır.

Bu noktada sektörümüzün gerçekleştirdiği ihracatın 1.7 milyar dolarını, bir önceki yıla oranla %52’lik bir artışla tek başına üstlenen Baykar firmamız özel bir teşekkürü hak ediyor. Geliştirdiği teknolojiler ile “oyun değiştiren” ve bütün dünyanın takdirini toplayan Baykar firmamız 2003’ten bugüne gelirlerinin %83’ünü ihracattan elde ediyor ve yüksek teknoloji ihracatı ile ülkemiz ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor.

Yakalanan başarının oluşmasında katkısı bulunan vakıf firmalarımızdan özel sektör firmalarımıza, tüm sektörümüze teşekkür ediyor,

Gün be gün artarak devam eden ihracat hacmimizin, 2024 yılında katlanarak devam etmesini diliyor,

Türkiye’nin yeni yüzyılının ülkemiz ekonomisinde dönüm noktası olmasını temenni ediyorum.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu