Kuveyt’e 1.8 milyar dolarlık F/A-18 faturası

Roketsan-ATMACA-Banner

Biden yönetimi, Salı günü Kongre’ye Kuveyt’e F/A-18 savaş uçağı filosu için 1.8 milyar dolarlık uzun vadeli destek sağlama önerisini bildirdi.

Kuveyt Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan F/A-18 savaş uçakları için uzun vadeli lojistik destek hizmeti tedarik edilmesi planlanıyor. ABD tarafından sağlanacak hizmetin faturası ise biraz kabarık, 1.8 milyar dolar değerinde.

STM Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında Kuveyt’in “yüklenici mühendislik teknik hizmetlerinin devamı; yüklenici bakım hizmetleri; Hush House (kapalı, gürültüden arındırılmış uçak jet motoru test tesisi) destek hizmetleri; ve İrtibat Bürosu Desteği” istediği belirtildi.

Uzun vadeli destek, “F/A-18 aviyonik yazılım yükseltmeleri; motor bileşen iyileştirmeleri; yer destek ekipmanları; motor ve uçak yedek parçaları ve onarım parçaları; yayınlar ve teknik dokümantasyon” ve diğer bakım, mühendislik ve lojistik destek türlerini kapsıyor.

F/A-18 ve Kuveyt

Kuveyt 1990’lardan bu yana Boeing’in F/A-18C ve F-18D Hornet’lerini uçuruyor. Ancak 2016 yılında ABD’den satın alınan yeni F/A-18 E ve F Super Hornet’ler ile bu uçakları aşamalı olarak hizmetten kaldırıyor. Kuveyt, başlangıçta yeni Super Hornet’leri geçen yıl hizmete sokmayı planlıyordu ancak COVID-19 salgını ve uçakların konuşlandırılacağı Ahmed Al Jaber Hava Üssü’ndeki modernizasyonda gecikmeler nedeniyle bu plan ertelendi.

F-18

Kuveyt’in yeni Super Hornet’leri ne zaman hizmete sokacağı henüz belli değil. Mart ayında ABD, Kuveyt’in yeni F/A-18 E/F Super Hornet’lerine lojistik destek sağlamak üzere Boeing ile 70 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamıştı.

Salı günü, Biden hükümeti tarafından yapılan basın açıklamasında bu satışın “Orta Doğu’da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan ve NATO üyesi olmayan önemli bir müttefikin güvenliğini arttıracağı” belirtildi. “Önerilen satış Kuveyt’in mevcut ve gelecekteki bölgesel tehditleri karşılama kabiliyetini arttıracaktır [ve] bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir.” ifadelerinde yer verildi.

Öte yandan Kuveyt Hava Kuvvetleri, Leonardo ile 2017 yılında imzalanan 8.7 milyar dolarlık sözleşmenin ardından ilk Eurofighter Typhoon’u 2021’in sonlarında teslim almıştı. Toplamda ise 28 adet uçak tedarik edilecek.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu