Kuzey Kore’den 600km menzilli balistik füze testi

Roketsan-ATMACA-Banner

Kuzey Kore, Perşembe günü 2 adet balistik füze (BF) testi gerçekleştirmiş, ateşlenen iki füze de Japon Denizi’ne düşmüştü.

Güney Kore Savunma Bakanlığından bir yetkili tarafından yapılan açıklamaya göre, Kuzey Kore’nin Perşembe günü ateşlediği füzelerden bir tanesi 600 kilometre diğeri ise 430 kilometre uçuş menzilini geçti. Güney Kore Ordusu ise ilk füzenin 430 kilometre, diğer füzenin ise 690 kilometre boyunca doğu kıyalarında denize düşmeden uçtuğunu açıkladı.

Yetkililerden yapılan açıklamaya göre söz konusu füzeler, Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen 9K720 Iskander (NATO: SS-26 ‘STONE’) Balistik Füze Sistemi ile benzer karakteristik özelliklere sahip. 400 ila 500 kilometre arasına menzile sahip Iskander-M füzesi, nükleer veya konvansiyonel olmak üzere 700 kilogram ağırlığında harp başlığı taşıma kapasitesine sahip. Ayrıca füzenin, Iskander-E isminde 280 kilometre menzile sahip bir de ihracat modeli bulunmakta. Iskander-M 10-30 metre dairesel sapmaya (CEP), Iskander-E ise 30-70 metre CEP’e sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu