Kuzey Kore’nin Rusya’ya askeri desteğinin kanıtı bu fotoğraf

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya, Kuzey Kore’den tedarik ettiği 130mm’lik OF-482Mobüs mühimmatını kullanıma aldı. Cephe hattında, Kuzey Kore üretimi 130mm’lik obüs mühimmatı görüldü.

Rusya-Ukrayna Savaşı, özellikle topçu silahlarının odağında devam ediyor. Ukrayna, 20’yi aşkın ülkeden silah ve mühimmat desteği alırken, Rusya da destek alabileceği ülke sayısını arttırmak için çaba gösteriyor. Son olarak Kuzey Kore, Rusya’ya yönelik mühimmat desteğine bir yenisini ekledi.

STM Banner

Kuzey Kore, ilk parti OF-482M 130mm’lik yüksek patlayıcılı parçacıklı obüs mühimmatını Rusya’ya teslim etti. Teslim edilen obüs mühimmatı, Rus Ordusu tarafından cephe hattına sevk edilerek M-46 obüslerinde kullanıma alındı. 20 kilometrenin üzerinde menzile sahip OF-482M mühimmatından Rusya’ya kaç adet sevk edildiği, belirsizliğini koruyor.

Ukrayna-Rusya Savaşı sırasında taraflar topçu silahlarını, çok yoğun bir şekilde kullanıyor. Ukrayna’nın günlük 2 ila 5 bin, Rusya’nın ise 10 ila 20 bin adet topçu mühimmatı sarf ediyor. Günlük kullanılan mühimmat adedi, muharebelerin yoğunluğuna göre değişim gösteriyor.

155mm Ukrayna

NATO üyesi ülkeler, Ukrayna’yı desteklemek amacıyla hem mühimmat üretimini arttırmak hem küresel tedarikçilerden mühimmat temini gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, mühimmat tedariki amacıyla çeşitli girişimler kuruluyor.

Örneğin; Çekya, ‘Çek Mühimmat Girişimi’ne yaklaşık 40 milyon dolar katıkıda bulundu. 18 ülkenin katılım sağladığı girişim, Ukrayna’ya yıl sonuna kadar 500.000 adet topçu mühimmatı sevk etmeyi hedefliyor. Almanya tarafından fonlanan ilk mühimmat sevkiyatı, kısa süre önce Ukrayna’ya gerçekleştirildi. Üretici şirket ise Çek STV GROUP.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu