LAÇİN Güdüm Kiti

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyacına binaen geliştirilen LAÇİN Güdüm Kiti, Görüntüleyici Kızılötesi/TV Arayıcı Başlık teknolojisine sahip olacaktır.

Roketsan tarafından Türk Hava Kuvvetleri (TurAF) Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında geliştirilen LAÇİN; mağaralara karşı etkinlik sağlamak üzere uçaktan atılan, pilotun veribağı, görüntüleyici kızılötesi/TV arayıcı baslık ve L-POD aracılığı ile döngüde olduğu, MK-82 genel maksat bombaları ile uyumlu bir güdüm kitidir. Genel Maksat Bombalarını Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Kızılötesi/TV Arayıcı Başlığıı kullanarak akıllı bir silah sistemi haline getirmektedir.

STM Banner

MK-81 ve MK-82 genel maksat bombaları ile uyumlu olarak üç değişik (INS-Only, INS+KKS, INS+KKS+TAB) güdüm modunda çalışacak LAÇİN Güdüm Kiti’nin kontrolü için, Laçin POD geliştirilmektedir. Kontrol uçağına kendisini AGM-65 Maverick Füzesi olarak tanıtacak olan Laçin POD’un (L-POD) içinde, Laçin mühimmatı üzerinde eşleniği olan “RS Veri Bağı Birimi” ve bulunduğu uçakla iletişimi sağlayan “Laçin Arayüz Birimi” bulunmaktadır.

L-POD, Kızılötesi/TV Arayıcı Baslık tarafından üretilmiş olan görüntü sinyalinin, veribağı üzerinden kokpite aktarılmasını ve es zamanlı olarak pilot tarafından üretilen komutların da Laçin mühimmatına ulaştırılmasını sağlamaktadır.

LAÇİN GÜDÜM KİTİ

Laçin POD’un çalışma prensibine göre; anten tarafından yakalanan görüntü sinyali, veri bağı tarafından arayüz birimine iletilir ve burada çözülerek RS-170 formatında kokpite aktarılır. Eş zamanlı olarak pilot tarafından üretilen komutlar ise arayüz birimi tarafından toplanır ve veri bağı birimine aktarılarak, anten aracılığıyla Laçin Güdüm Kiti’ne gönderilmesi sağlanır.

Teknik Özellikler

 

Güdüm Modları

·         Sadece AÖB

·         AÖB+KKS

·         AÖB+KKS+Kızılötesi/ TV Arayıcı Başlık

·         AÖB+ Kızılötesi/ TV Arayıcı Başlık

Mühimmat:Mk-82
Arayıcı Başlık:Görüntüleyici Kızılötesi / TV Arayıcı Başlık
Menzil:2-28 km
CEP-50:<3m
RF Link Mesafesi:<=28 km
Taşıma İrtifası:0 – 40.000 ft
Taşıma G Limiti:-2G / +12G
Bırakma İrtifası:6.5000 ft – 40.000 ft
Ağırlık:262 kg
Uzunluk:2.744mm

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu