Tank ihalesinde Leopard 2A7 ve K2 Black Panter rekabeti

Roketsan-ATMACA-Banner

İskandinavya’da, Güney Koreli Hyundai Rotem üretimi K2 Black Panter ile Alman Kraus-Maffei Wegmann üretimi Leopard 2A7V tankları arasındaki rekabet devam ediyor.

Norveç’in, Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin envanterindeki 40 yaşına ulaşan Leopard 2A4NO ana muharebe tanklarını (AMT) değiştirmek için açtığı 1.5-1.8 milyar dolarlık tank ihalesi, devam ediyor. İhale kapsamında, Güney Koreli Hyundai Rotem tarafından üretilen K2 Black Panter ile Alman Kraus-Maffei Wegmann tarafından üretilen Leopard 2A7V tankları doğrudan rekabet ediyor.

STM Banner

Halihazırda Norveç’in zaten Kraus-Maffei Wegmann üretimi 52 adet Leopard 2A7V tankını işletmesine rağmen Leopard 2A7V’nin, K2 Black Panter’den pahalı olması sebebiyle dezavantajlı durumda olduğu iddia ediliyor. Ayrıca, Norveç’in halihazırda Güney Kore üretimi K9 Thunder – T-155 FIRTINA muadili – Kundağı Motorlu Obüs Sistemlerini işletiyor olması, K2 için bir avantaj olarak görülüyor.

Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin tank ihalesinin, 2021 yılında sonuçlanması bekleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. tank ve zırh teknolojisi gelişiyor k2 lerde çok iyi bir teknolojiye sahip ama burada firmalardan veya tankın kalite standartı fiyat/performans durumundan ziyade ülkenin dış politik tutumu bakım idame durumları gibi birçok faktör etkin oluyor mesela s400 alımı tamamen politik manevraydı düne kadar leopard’lara almanya yedek parça vermeyi durdurdu yeni nesil leopard 2a7’yi yunanistan’a verirken bize vermedi mesela abd apachi’yi bırak süper kobrayı bile vermezken yunanistana apachileri verdi bize patriot vermezken lozan’a aykırı olmasını bile bile adaları patriotla donattı yani politik faktörler burada çok önem taşıyor siyasi ilişkileri güçlü olan ülkenin firması kalite arasındada bariz bir fark yok ve isterlerini karşılıyorsa ihaleyi alır..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu