LIG Nex1’e uzun menzilli gemiden havaya füze görevi

Roketsan-ATMACA-Banner

Güney Koreli LIG Nex1 şirketi, ‘Ship-to-Air Missile-II’ adlı gemiden atılan uzun menzilli hava savunma füzesini geliştirme üzere 250 milyon dolar değerinde sözleşme imzaladı.

Güney Kore Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) Cuma günü yaptığı açıklamada, uzun menzilli bir gemiden havaya füzenin geliştirilmesi için yerel savunma şirketi LIG Nex1 ile 259 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

STM Banner

Yeni bir uzun menzilli hava savunma füzesi “Ship-to-Air Missile-II”, Güney Kore Donanması için şu anda geliştirilme faaliyetleri devam eden 6500 tonluk Kore Yeni Nesil Destroyeri (KDDX)’ne entegre edilecek. Gemi tabanlı hava savunma füzesi, savaş gemisini düşman uçaklarından ve seyir füzelerinden koruyacak.

KDDX, ABD’nin Aegis destroyerinin daha küçük bir Kore versiyonu olacak ve ABD’nin Aegis deniz silah sistemiyle karşılaştırılabilir yerli imkanlarla geliştirilmiş bir muharebe sistemiyle donatılacak. KDDX üzerindeki güdümlü silahlar da Güney Kore savunma sanayii sektörü tarafından geliştirilecek.

KDDX-Radar

Yeni uzun menzilli gemiden havaya füze, hassas güdüm ve arama kabiliyetine sahip gelişmiş bir silah sistemi olarak geliştirilecek ve şu anda Güney Kore ordusu tarafından kullanılan ABD yapımı Standart Missile-2’nin (SM-2) yerini alacak.

LIG Nex1 şirketi, sözleşme kapsamında yeni füzeyi 2030 yılına kadar geliştirecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu