Litvanya’dan 125 milyon dolarlık Javelin tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Litvanya’ya yönelik 125 milyon ABD Doları değerindeki olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu satış, Litvanya’nın ilave Javelin talebini içeriyor. Talep, 230 adet FGM-148F Javelin Anti-Tank Füzesi’ni ve 20 adet Javelin Füzesi Fırlatma Birimini kapsıyor. Ana yüklenicinin Raytheon/Lockheed Martin Corporation Joint Venture şirketinin olacağı satış kapsamında teslimat tarihi ise açıklanmadı.

STM Banner

Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

Türkiye’de de Roketsan, Javelin ile aynı sınıfta bulunan KARAOK Tanksavar Füzesi’nin üretimine halihazırda devam etmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu