Tempest’in Motorunda İngiliz-Japon İş Birliği

Roketsan-ATMACA-Banner

Birleşik Krallık ve Japonya yeni nesil motor ve hava muharebe teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı. İş birliği Tempest programını da kapsıyor.

Anlaşmaya göre Japonya ve Birleşik Krallık, şirketlerinden oluşan grup, yeni nesil motor prototipi geliştirecek ve geleceğin hava muharebe konseptleri ve teknolojileri üzerine çalışacak.

STM Banner

Proje, Japonya’dan Mitsubishi Heavy Industries ile Ishikawajima-Harima Heavy; İngiltere’den ise BAE Systems ve Rolls-Royce tarafından yürütülecek.

İngiliz-Japon İş Birliği Güçleniyor

Birleşik Krallık’ın yenilikçi üretim teknikleri, tasarım ve planlamasına 30 milyon pound yatırım yaptığı projede ilk çalışmaların 2022 yılında başlaması planlanıyor. Ayrıca Japonya, Birleşik Krallıkla “Müşterek Havadan Havaya Füze” projesini de yürütüyor. İki ülke ilerleyen süreçte savunma sanayi alanında ki diğer olası iş birliklerini de geliştirmek için mutabık kaldı.

İlerleyen zamanlarda Birleşik Krallık tarafından projeye 200 milyon pound yatırım yapılması ve tam kabiliyetli bir gösterim ürünü ortaya çıkarılması planlanıyor.

Birleşik Krallık şu ana kadar 2 milyar poundluk yatırım ile Tempest yeni nesil savaş uçağı projesini de yürütüyordu. Ortak projenin Tempest ve Japonya’nın envanterindeki F-2 uçaklarının yerini alması hedeflenen yeni nesil savaş uçağı olacak F-X projesine de katkı sağlaması bekleniyor.

İngiltere/Tempest/FCAS
İngiltere/Tempest/FCAS

2022 yılı içerisinde başka alt sistemler içinde fizibilite çalışmalarının yapılması planlanıyor.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace iki ülke arasındaki anlaşma için; “Hint-Pasifik’teki ortaklıklarımızı güçlendirmek stratejik bir önceliktir ve Asya’daki en yakın güvenlik ortaklarımızdan biri olan Japonya ile olan bu taahhüt bunun açık bir örneğidir. Kalbinde bir savaş uçağı olan yepyeni bir hava muharebe sistemi tasarlamak oldukça iddialı bir projedir, bu nedenle benzer düşünceye sahip ülkelerle çalışmak hayati önem taşımaktadır. İki ülkemizin teknolojik ve endüstriyel güçlerini temel alarak, yeni nesil muharebe hava teknolojileri arasında geniş kapsamlı bir ortaklık keşfedeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Tempest Programı

BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA ve Leonardo şirketleri ile İngiliz hükümetinin ortaklığında geliştirme faaliyetleri devam eden 6’ıncı nesil savaş uçağı Tempest, ilk kez 2018 yılında düzenlenen Farnborough Air Show esnasında tanıtılmıştı.

2035 yılında hizmeti girmesi planlanan jet, İngiltere’yi askeri uçaklarda bir dünya gücü halin getirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda İngiliz savunma sanayii şirketleri, 6’ıncı nesil bir savaş uçağı için motor, stealth tasarım, aviyonik sistemler, silah sistemleri vb. alanlarda yeni teknolojiler geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyorlar.

Ancak İngiltere, Tempest’i tasarlama ve inşa etme konusunda yeterli teknik ve mühendislik yeteneğine sahip olsa da, geliştirme faaliyetlerine destek olacak ve uçağı satın alacak uluslararası ortaklar olmadan projenin ekonomik sebeplerden dolayı tamamlanamayacağını açıkça belirtti.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiltere Tempest Programında Yeni Aşamaya Geçiyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Janes

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu