Lockheed Martin, F-16 üretim hattını Hindistan’a kaydırıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Üst düzey bir yönetici tarafından bugün yapılan açıklamaya göre Lockheed Martin, F-16 savaş uçaklarının üretim hattını Hindistan’a kaydırıyor.

Reuters tarafından elde edilen bilgiye göre Lockheed Martin, Hindistan Hava Kuvvetleri için 15 milyar dolar bedel ile 114 adet F-16 savaş uçağı üzerinden geliştirmiş olduğu F-21 savaş uçağı üretmeyi ve F-16 üretim hattını Amerika Birleşik Devletleri’nden Hindistan’a kaydırmayı teklif etti.

STM Banner

Lockheed Martin Havacılık Strateji ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Vivek Lall tarafından yapılan açıklamaya göre Lockheed Martin; gelecekte üretilecek olan bütün F-16 savaş uçaklarının kanatlarını, Hindistan merkezli Tata Advanced Systems ile ortak olarak üretecek. Lall tarafından paylaşılan bilgilere göre halihazırda iki adet F-16 kanat prototipi, Tata Advanced Systems tesislerinde üretiliyor. Loockhed Martin, 2020 yılından itibaren Tata Advanced Systems tesislerinin, F-16 kanat üretimi için tek tesis olmasını planlıyor.

Hindistan’ın yaşlanan MiG serisi savaş uçaklarını değiştirmek için açmış olduğu ihaleye; ABD F-21 ile F/A-18, İsveç Jas-39 Gripen, Fransa Rafale ile Typhoon ve Rusya ise birçok savaş uçağı ile katılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu