Loyal Wingman’den ilk kez “turbofan” sesi geldi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Boeing şirketi liderliğindeki Avustralya endüstri ekibi tarafından Avustralya Hava Kuvvetleri için geliştirilen Loyal Wingman İnsansız Savaş Uçağı (UCAV), ilk kez motor çalıştırdı.

Boeing Australia; Avustralya Hava Kuvvetleri için geliştirilen Loyal Wingman İnsansız Savaş Uçağ’nın yer testleri ve ilk uçuş hazırlıklarının bir parçası olarak, Eylül ayında Loyal Wingman uçağında ilk kez bir turbofan motorunu çalıştırdı. Bu gelişme, Boeing’in bu yılın başlarında Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri için ilk insansız Loyal Wingman uçağını tamamlamasının hemen ardından geldi.

STM Banner

Boeing ile Avustralyalı firmalar tarafından geliştirilen ve insanlı ile insansız hava platformlarının yeteneklerini genişletmek amacıyla yapay zeka kullanan Loyal Wingman UCAV, 50 yılı aşkın bir süredir Avustralya’da tasarlanan ve üretilen ilk uçak olma özelliğini taşıyor. Ayrıca Loyal Wigman, Boeing’in ABD dışında insansız uçaklara yaptığı en büyük yatırım.

Loyal Wingman, taksi testleriyle başlayan yer testlerinin tamamlanmasının ardından, bu yıl içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu