Lübnan’dan İ Sınıfı Fırkateyn ve Yeni Tip Denizaltı ilgisi

Roketsan-ATMACA-Banner

Lübnan Deniz Kuvvetleri Komutanı Albay Haissam DANNAOUİ, 12-16 Ekim 2020 tarihlerinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın misafiri olarak çeşitli incelemelerde bulundu.

Konuyla ilgili olarak T.C. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemize ziyaret gerçekleştiren Lübnan Deniz Kuvvetleri Komutanı Albay Haissam DANNAOUİ, 12-16 Ekim 2020 tarihlerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza bağlı birlikler ile tersanelerimizi ve Deniz Harp Okulu’nu ziyaret etti.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Albay DANNAOUİ, Pakistan MİLGEM ve İ Sınıfı Fırkateyn’lerin üretiminin gerçekleştirildiği İstanbul Tersanesi Komutanlığı ile Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında Reis Sınıfı Denizaltı’ların üretiminin gerçekleştirildiği Gölcük Tersanesi Komtanlığı’nı da ziyaret etti. DANNAOUİ, devam eden projeler hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İ Sınıfı Fırkateyn Projesi

MİLGEM Projesi’nin ilk fazı, dört adet ADA Sınıfı Korvet’in üretilmesi ile geçtiğimiz yıl başarıyla tamamlanmıştır. İ (İSTİF) Sınıfı Fırkateyn’ler, MİLGEM Projesi’nin ikinci fazını oluşturmaktadır. Yapılan planlamaya göre ilk etapta, dört adet İ Sınıfı Fırkateyn üretilecektir. STM ana yükleniciliğinde yürütülen proje ile inşa faaliyetleri devam eden ilk İ Sınıfı Fırkateyn olan TCG İSTANBUL (F-515), 2023 yılı içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecektir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Reis Sınıfı Denizaltı

Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP)

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen altı adet denizaltı üretilecektir. Havadan bağımsız tahrik sistemine (AIP) sahip olacak denizaltılardan ilki olan TCG PİRİREİS (S-330), kısa süre önce denize indirilmiştir. Azami derecede yerlilikle GÖLCÜK Tersanesi Komutanlığı’nda üretilen denizaltılardan ilki, 2022 yılında teslim edilecektir.

Ayrıntılı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Şaka olmalı.Belki de kibarlığından yapmıştır sayın komutan. Altıncı filo uçak gemilerinden birine de nezaket ziyareti yaparken Kaça bunlar ? Esnaf işi birşey yapın da birkaç tane alalım diyebilir ki geleneksel Arap inceliği de bunu gerektirir. Ülkede kıyamet kopuyor,sefalet dizboyu adamın söylediğine bakın hele. Çek ve kredi kartı kabul etmeyin sakın ve de para peşin olsun. Söylemedi demeyin sonra !!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu