M-346 Taarruz Uçağı Grifo radarı ile ilk uçuşunu yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan Leonardo şirketi tarafından geliştirilen M-346 Taarruz Uçağı, 13 Temmuz’da Grifo radarı ile donatılmış şekilde ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

13 Temmuz’da, Leonardo’nun Grifo radarı ile donatılan M-346 Taarruz Uçağı’nın operasyonel versiyonu ilk uçuşunu başarıyla tamamladı. M-346FA, şirketin M-346 Hafif Avcı Uçağı Ailesinin (LFFA) yeni hafif saldırı varyantı olma özelliğine sahip.

STM Banner

Leonardo Aircraft Genel Müdürü Lucio Valerio Cioffi şunları söyledi: “Bu önemli dönüm noktasına ulaşmak için yaptığımız çalışmalardan ve ulaştığımız hızdan çok memnunum. Bu son başarı ile piyasadaki en gelişmiş eğitim uçağına yakında çok yönlü M-346 Taarruz Uçağı da katılacak. M-346FA, M-346’nın tüm gelişmiş eğitim yeteneklerine sahipken, aynı zamanda en yeni nesil sensörleri ve ekipmanları ile etkili bir hafif saldırı uçağıdır.”

Uçağın birincil sensörü, çok modlu Grifo-M-346 radarının, Leonardo tarafından M-346FA için geliştirilen ve özel olarak optimize edilmiş bir varyantıdır. Ayrıca M-346FA, geniş bir havadan havaya ve havadan yere mühimmat yelpazesine (IR / RF / Lazer / GPS Güdümlü) sahiptir. M-346’nın eğitim versiyonu ise şu anda İtalya, Singapur, İsrail ve Polonya Hava Kuvvetleri’ne hizmet vermekte.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Hemen her konu sonunda algılamaya dayanıyor. İtalya deyince Ferrari ve spagetti gelebilir bazılarının aklına. Benim ise en başta Sophia Loren gelse de hemen sonra da ülkenin sanayi ve teknoloji devi olduğu geliyor. Bunlar yüz sene önce de tank ,uçak falan yapıyorlardı. Bizim başlangıç tarihimiz çok çok daha sonra. Arayı kapatmak çok daha fazla sebat ve efor gerektirse de A129 helkopterinin haklarını satın alıp onu çok daha geliştirmemiz geliyor aklıma. Bakalım SAMP füzelerinin ortak yapımını kabul edecekler mi? Ticaretimiz zaten hayli iyi ama askeri alanda da ortak yapılabilecek çok
    şeyler olduğuna eminim. Hemen aklıma IVECO serisi motorlar geliyor birden. Eski Finmeccanica, yeni
    adıyla Leonardo bir dünya devi. Eminim ilgililer de farkındadır. Du bakali n’olcak ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu