M-60TM PULAT ile muharebe sahasına çıkıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Fırat Modernizasyonu kapsamında modernize edilen M60TM tankları Pulat entegrasyonu ile hareket halinde iken kendisine doğru gelen güdümlü/güdümsüz anti-tank mühimmatlarını durdurabilme kabiliyeti kazandı. Top kalkanına yukarıdan gelebilecek darbelere karşı kalkan üstüne eklenen ek zırh plakaları ile ön bölgede en zayıf kısım olarak dikkat çeken top kalkanı da güvence altına alınarak pasif korunması daha da arttırıldı.

PULAT AKS’nin dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı kendini daha iyi koruyabilmesi için belirlenen bölgelerde dışarıdan açık hedef haline gelmemesi için atış modülleri zırh içine yerleştirilmiştir. 50 kalibre tüfekler tarafından büyük bir tehdit altında olan sistem bu sayede kendini korumaya almıştır. Uygun modül yerleşimi ile 360 derece tam koruma sağlayabilmektedir. Zorlu çevresel şartlar altında sorunsuz çalışabilmektedir. Aynı anda gelen birden fazla mühimmata tepki verebilerek tam koruma sağlayabilmektedir. Radar ve lançer diziliminin uyumu, farklı açılardan yapılan birden fazla mühimmatın aynı anda tanka ulaşması durumunda tepkisel farkındalığı üst düzeye çıkarmaktadır.

STM Banner

Yapılan başarılı testlerin ardından ilk sözleşmede 120 adet M60T tankının modernize edilmesi planlanıyordu fakat daha sonra TSK’nın istekleri doğrutulsunda envanterimizde bulunduğu düşünülen 160-166 adet tankın tamamı modernize edildi ve sınır birliklerinde göreve başladı. Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi (YAMGÖZ) ve Aselsan Sürücü Görüş Sistemi (ADİS) ile mürettebatımızın görüş alanı artarak tankın dışını anlık olarak panoramik bir şekilde gözetlenebilecektir.

120mm’lik topunun yanı sıra sahip olduğu 12.7mm SARP UKSS ile piyadenin ihtiyaç duyduğu yakın ateş desteğini herhangi bir askerimizi riske atmadan, tank içerisinden kontrol edilerek sağlayabilecektir. Asimetrik harp ortamında kendisini tehdit eden anti-tank roketleri taşıyan düşman unsurlarını tespit ettiği anda anlık tepki vererek düşman unsurlarını 50 kalibre mühimmatları ile saf dışı bırakabilecektir.

Leopard 2A4 modernizasyonu ve ALTAY tankının envantere girmesine kadar ordumuzun en dayanıklı tankı olan dünyanın en etkili ATGM’lerinden Kornet-E füzesini durdurmayı başarmış M-60T tanklarımız, sahip olduğu tepkisel zırhlarının yanı sıra PULAT hard-kill AKS ile aktif korunma becerisi de kazanarak, tanka ulaşan anti-tank mühimmatının bile birçok açıdan delemediği M-60TM tanklarımız, artık anti-tank mühimmatları tarafından ulaşılabilmesi de güç. KORNET-E, BGM-71 TOW2E/F gibi çok daha modern mühimmatların tankı hedef alabilme ihtimali daha fazla olsa da özellikle günümüz teknolojisine biraz daha uzak olan ve terör örgütleri tarafından kolay temin edilebilen Konkurs füzeleri gibi arayıcı başlığı daha eski ve düşük hareket hızı ile hareket eden mühimmatları kolaylıkla durdurabilecektir.

Şehir operasyonları sırasında her evin balkonundan camından ateşlenebilmesi ve tankın zayıf noktalarına doğru rahatlıkla fırlatılabilen RPG-29. RPG-7 ve AT-4 gibi güdümsüz, çok daha hızlı, anlık verilmesi gereken tepki süresi daha kısa olan mühimmatlara karşı da yüksek korunma sağlayabiliyor.

İsrail tarafından gerçekleştirilen modernizasyonda, tankın çevikliliğini kaybetmeye başlamaması için kazanması gereken eklenebilir maksimum ağırlık limitini dolduran M-60T tanklarımız, muadillerine göre çok daha hafif olan PULAT AKS entegrasyonu ile kazanılan ekstra ağırlık karşısında yapılan testlerde atikliğinden hiçbir ödün vermemiştir. Ülkemizin coğrafyası ve jeolojik yapısı gereği genel olarak zorlu araziler ile karşı karşıya kalan tanklarımız için ağırlık sorunu çok büyük önem teşkil etmekte. Gelişen teknoloji karşısında geride kalan tanklarımıza uygulayacağımız modernizasyonları düşünürken ilk olarak ağırlık problemini ele aldığımızı varsayarak Fırat Modernizasyon Projesi kapsamında bu kritik durum oldukça göz önünde bulundurulmuş ve tanklarımızın herhangi bir takat kaybı yaşamamıştır.


Yazar: Yusuf Metin              Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu