M60A3 Modernizasyonu’nda Roketsan’dan MZK Tareti

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, M60A3 tanklarının modernizasyonu kapsamında otomatik doldurucuya sahip 105mm MZK Taret geliştirdi. MZK Tareti ile tankın ağırlığı azaltıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan M60A3 Ana Muharebe Tankları’nın, “TİYK-M60A3 Programı” kapsamında modernize edilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda Roketsan, M60A3 tankları için çok özel bir taret sistemi geliştirdi.

STM Banner

Geliştirilen 105MM MZK Taret; Patlayıcılı Reaktif Zırh (ERA) modülleri, sürücü görüş sistemi, yardımcı güç paketi, sis havanları, lazer ikaz alıcılar, uzaktan komutalı silah sistemi ve otomatik doldurucudan oluşuyor. M60A3 tanklarının mevcut 14.5 tonluk taretlerine göre çok daha yüksek teknolojiye sahip yeni taret, 13 ton ağırlığına sahip.

Roketsan daha önce Leopard 2A4 ve M60T Tanklarının modernizasyonları esnasında kendi ERA ve Boşluklu Modüler Add-on zırh çözümlerini kullanmıştı. Bu modernizasyon projelerinden elde edilen tecrübelerle Roketsan, M60A3 tankları için çok daha gelişmiş bir çözümü ortaya koyuyor.

M60A3-Tank

SavunmaSanayiST.com edinilen bilgiye göre; Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde 600 adetten fazla M60A3 Ana Muharebe Tankı bulunduğu biliniyor. TİYK-M60A3 Programı kapsamında bu tankların modernize edilerek, M60TM’ye benzer yeteneklere ulaştırılması hedefleniyor.

TİYK-LEO2A4

Öte yandan Türk Kara Kuvvetleri’nin modern tankları olarak nitelendirilen Leopard 2A4 tankları da kapsamlı bir modernizasyona giriyor. Bu modernizasyon projesine, daha önce TİYK-LEO 2A4: Leopard 2A4 Modernizasyonu” adlı yazımızda değinmiştik. Sözleşmesi imzalanma aşamasında bulunan TİYK-LEO2A4 Projesi ile mevcut tanklar kapsamlı bir zırh ve elektronik modernizasyondan geçecekler. Zırh çözümü olarak, Roketsan tarafından geliştirilen ve halihazırda 40 adet Leopard 2A4 tankına entegre edilen T1 Zırh Sistemi kullanılacak.

Modernizasyon faaliyeti sonucunda Leopard 2A4 Tankları, Leopard 2A4NG’ye benzer bir yapıya bürünecekler. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; tanklara, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın taretinin entegre edilmesi gibi bir durum ise söz konusu değil.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu